Ředitel státního zámku Štiřín Václav Hrubý strávil bojem za unikátní nemovitost a posléze i za svou vlastní pověst a bezúhonnost mnoho let. Čelil jednadvaceti soudním žalobám kvůli údajnému špatnému hospodaření a dalším trestným činům. Soudy postupně všechny tyto žaloby zamítly a Václava Hrubého očistily.
Teď má Václav Hrubý poslední cíl: Poukázat na neprůhledné kšefty, které se na Štiříně odehrávaly od roku 2020, kdy byl do ředitelského křesla dosazen manažer Petr Veselý. Hrubý již vyzval sněmovní Kontrolní výbor, aby ve věci investičních aktivit a správy majetku Štiřína inicioval šetření Nejvyššího kontrolního úřadu. Podnět k vyšetření hospodaření a správy majetku Štiřína od roku 2020 míří také na policii.
Ve hře je mimo jiné osud skoro dvou tisíc artefaktů, které za nejasných okolností ze zámku zmizely. Někdejší správkyně majetku zámku Štiřín Michaela Slámová však tvrdí, že o tom nic neví. „Za převod a následné postupy s hospodařením majetku zodpovídal již někdo jiný. Obyvatelé žijící v okolí Štiřína o této skutečnosti vyprávěli, ale důkazem například v podobě fotografie je z mé strany neprokazatelné,“ Michaela Slámová.
Mírně ironická politika
Václav Hrubý ve funkci ředitele Štiřína skončil roku 2019. Vzápětí začala likvidace zámku, jejímž cílem je umožnit jeho prodej do soukromých rukou. Server Seznam zprávy přinesl informaci, že ze Štiřína od roku 2020 postupně zmizelo skoro dva tisíce kusů vybavení. Některé se povedlo dohledat, po většině z nich ale stopa mizí. Chybí totiž klíčový dokument – inventura majetku. Za tu zodpovídala tehdejší správkyně majetku zámku Štiřín Michaela Slámová. Ještě v roce 2022, kdy se ucházela o zvolení do zastupitelstva obce Kamenice, kam Štiřín spadá, se na sociálních sítích chlubila tím, že „v pracovní době odpovídá za mnohasetmilionový majetek.“ Ve světle nejasností okolo nakládání s majetkem Štiřína působí fakt, že Slámová kandidovala za hnutí KAM21 prosazující transparentní přístup ke správě veřejných věcí poněkud zvláštně.
Poslankyně vyvolá vyšetřování
Bývalí kolegové na Slámovou vzpomínají jako na ustrašenou úřednici. Právě Michaela Slámová ale byla odpovědná za stamilionový majetek zámku. Povinností Slámové a jejího úřadu bylo vést evidenci vybavení zámku, které v posledních letech začalo mizet. Některé kusy skončily na jiných zámcích, mnoho dalších ale nelze dohledat. Není ani jasné, kolik předmětů doopravdy ze Štiřína zmizelo. Chybí totiž inventura. Podle poslankyně a protikorupční bojovnice Hany Naiclerové (STAN) inventura musela proběhnout a měla být zařazena do auditu majetku zámku. „Mezi tím, co na Štiříně skutečně bylo, a co bylo zaneseno do auditu, může být nesoulad,“ říká Naiclerová. Ta se jako členka sněmovního kontrolního výboru osudem zámku intenzivně zabývá.
Podle poslankyně Naiclerové by měla mít všechny podklady k dispozici právě Michaela Slámová. Ta to ale odmítá. „Zámek Štiřín byl státní příspěvková organizace, veškeré roční inventury byly dokladovány zřizovateli a archivovány, proto není možné tvrdit, že někdo někdy inventuru neodevzdal,“ uvedla Slámová.
Hana Naiclerová je rozhodnuta v této věci nejen vyvolat šetření Nejvyššího kontrolního úřadu, ale v případě potřeby se obrátit i na orgány činné v trestním řízení. „Dostupné informace skutečně vyvolávají pochybnosti o tom, zda správa majetku na zámku Štiřín probíhala v souladu s právními předpisy,“ říká Mgr. Miroslav Kučera, advokát. „Existuje-li důvodné podezření, že v daném případě mohlo dojít ke spáchání trestného činu, je na místě obrátit se na orgány činné v trestním řízení, aby skutečný stav věci řádně prošetřily,“ dodává.
Takový vývoj by byl nepříjemný i pro už zmíněné politické hnutí KAM21, jehož zastupitelkou Michaela Slámová je. „Reakci úřadu nepředpokládám žádnou, záležitost není v jeho působnosti. Nemohu vyloučit, že samospráva ve své samostatné působnosti bude mít zájem k celé záležitosti zaujmout stanovisko, aby vyřešila situaci tak, aby se to obce nedotklo, zejména jde-li obci o získání zámku, resp. souvisejícich nemovitostí. Úřední činnosti obecního úřadu se však celá záležitost nedotkne,“ uvedl Jakub Lapáček, tajemník obecního úřadu v Kamenici.
Zdroj: Autorský text, Martin Černý