Ze zotročování sociálně slabých lidí v Ústeckém kraji viní policie pětici pachatelů

24.11.2022
Doris Drienová

Policie obvinila čtyři muže a jednu ženu z vykořisťování lidí v Ústeckém kraji. Skupina si podle kriminalistů vyhlížela své oběti mezi bezdomovci a sociálně slabými v okolí nádraží, parků či charitativních organizací, sdělil mluvčí Národní centrály proti organizovanému zločinu Jaroslav Ibehej. Zároveň vyzval možné další poškozené, aby se přihlásili policistům.

Vyšetřovatelé tvrdí, že skupina si nejpozději od roku 2019 vyhlížela oběti nejprve v severních Čechách, následně v celém Česku. Nabízela jim pracovní uplatnění. „Následně je podle našich závěrů převezli do České Kamenice v Ústeckém kraji a ubytovali v objektech nevyhovujících pro účely bydlení,“ popsal Ibehej s tím, že vykořisťovaní lidé dostávali po celou dobu nevhodnou stravu, například prošlé potraviny.

„Poškození po celou dobu vykonávali různé nasmlouvané stavební práce, například výkopové či bourací,“ pokračoval mluvčí. O víkendech pak museli, a to i pod pohrůžkami násilí, pracovat pro obviněné – opravovali jejich nemovitosti nebo sbírali palivové dřevo.

Obvinění přebírali veškeré peníze, které si vykořisťovaní lidé vydělali. Podle vyšetřovatelů takto pachatelé získali zhruba 15 milionů korun.

Případ s krycím názvem Vévoda dozoruje Krajské státní zastupitelství v Ústí nad Labem. Pětici hrozí za obchodování s lidmi pět až 12 let vězení. Policie obviněné stíhá na svobodě. Zajistila jim čtyři nemovitosti v hodnotě přibližně osmi milionů korun a peníze na bankovních účtech v řádech desítek tisíc korun.

Případní další poškození se mohou policejní centrále přihlásit na email ncoz.O2.obě[email protected] nebo na telefon 705 925 534.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte