Železná Ruda bude mít modernější rolbu. Šumavské středisko udržuje 84 kilometrů běžeckých stop

12.10.2021
Andrea Jančová

Plzeňský kraj dá Železné Rudě, největšímu zimnímu rekreačnímu středisku v regionu, 1,9 milionu korun na nákup stroje pro údržbu 84 kilometrů běžeckých tras. Šumavské město s 1630 obyvateli má rolbu na úpravy stop v nevyhovujícím technickém stavu.

Železná Ruda zajišťuje technickou úpravu vytížených tras běžeckého lyžování, které v zimě intenzivně využívají všechny věkové a výkonnostní kategorie obyvatel nejen plzeňského regionu, řekl po schválení dotace krajskou radou náměstek hejtmanky Rudolf Salvetr (ODS). Dotaci musí ještě schválit zastupitelstvo 18. října.

„Stará sněžná fréza by už nebyla schopná úpravy stop zabezpečit. Město koupí starší stroj, který bude sloužit už od letošní zimní turistické sezony,“ uvedl Salvetr. Podle něj chtělo původně město koupit novou rolbu od německé firmy Kässbohrer, která by ale podle něj vyšla na šest až sedm milionů korun. Vzhledem k tomu, že se městům vinou covidu snížily daňové příjmy a zároveň stouply výdaje na stavební práce a materiál, koupí starší stroj. „Ze svého rozpočtu si na něj můžeme dovolit dát nejvýše dva miliony korun,“ řekla starosta Filip Smola (ČSSD).

Město má dnes k dispozici pouze 24 let starou a už velmi poruchovou rolbu. Cena použitého stroje by se měla vejít do čtyř milionů korun. Plzeňský kraj dává Železné Rudě na údržbu tratí 120.000 až 150.000 korun ročně. Město na ni podle Smoly vydává do jednoho milionu korun.

Zdroj :ČTKNepřehlédněte