Zemanova milost obchodníkům s halucinogeny? Ještě větší kontroverze než milost Kájínkovi

21.11.2022
Redakce

V jejich domovině by za obchod s nápojem šamanů ayahuascou polskému páru Jaroslawu a Karolině Kordysovým hrozilo nejspíše 10 let kriminálu. V Česku nikoliv, ačkoliv byli původně odsouzeni k osmi letům vězení za nelegální obchody s psychotropním nápojem zakázaným ve většině zemí světa. Díky milosti prezidenta Miloše Zemana mají generální pardon.

O milosti pro manžele Kordysovy informoval ministr spravedlnosti Pavel Blažek (ODS) na sociálních sítích. „S panem prezidentem Zemanem jsme projednali případ manželů Kordysových. Pan prezident mi sdělil, že mému návrhu na omilostnění obou vyhoví. Děkuji Miloši Zemanovi za moudré a lidské stanovisko,“ napsal Blažek. Bude to 22. a 23. milost udělená Zemanem (do doby uzávěrky článku  21 .11. nebylo z oficiálních zdrojů hradu zřejmé, zda už je udělil).

Podle obžaloby si manželé od roku 2015 do předloňského října nechávali z Peru posílat koncentrát nápoje ayahuasca, který obsahuje v Česku zakázanou halucinogenní látku DMT. Nápoj využívají údajně už 5000 let k rituálním účelům šamani v peruánské džungli. Převážně v Česku pak obžalovaní pořádali pro zahraniční klientelu rituály, při kterých jim nápoj s drogou podávali. Do Česka podle soudu postupně dostali přes 200 kilogramů koncentrátu, ze kterého naředěním získali asi 300 litrů nápoje. Podle rozsudku vrchního soudu uspořádali nejméně sto rituálů, kterých se účastnilo přibližně 1300 klientů. Od svých klientů inkasovali celkem přes deset milionů korun. Zaměřovali se výhradně na klienty z Polska či Německa a Dánska, podle soudu tak chtěli ztížit své případné odhalení. Soud jim dokonce zabavil domek na Novojičínsku, kde rituály pořádali a účastníkům zakázaný nápoj podávali. Usazení tohoto byznysu v Česku mělo dost možná ještě jiný důvod, v domovském Polsku je pohled na obchod s halucinogeny ještě přísnější. „Je-li předmětem úkonu významná částka, pachatel bude potrestán odnětím svobody na jeden rok až 10 let,“ uvádí tamní zákon o potírání drogové závislosti.

Jako první se proti rozsudku postavil předseda poslaneckého klubu Pirátů Jakub Michálek, který požádal prezidenta Miloše Zemana o snížení či prominutí trestu. „Považuji trest osmi let vězení za provozování této činnosti, kterou nikomu neublížili, za zcela nepřiměřený. V zemi, kde korupčníci odcházejí od soudu v lepším případě s pokutou a pachatelé znásilnění často vyváznou s podmínkou, je tato nespravedlnost do očí bijící,“ uvedl ve svém dopisu prezidentovi.

Významné trhliny má i líbivá legenda o neškodném šamanském nápoji. Předně ayahuasca obsahuje halucinogenní látku DMT, která je nelegální nejen v Česku ale také ve většině zemí světa. Prohlášení o její neškodnosti plavou na vodě. „Závislost na drogách, jako je DMT, je nadále zdrojem některých debat. V tuto chvíli není známo, zda je DMT spojeno s nutkavým nesprávným užíváním nebo je jinak návykové.  To zahrnuje použití DMT jako ayahuascy. DMT, stejně jako ostatní halucinogenní drogy, má potenciál pro problematické zneužití a související zdravotní rizika. I když to vyžaduje další studie ke stanovení definitivních dlouhodobých rizik, není známo, že by DMT byla zcela bezpečná,“ uvádí Americké centrum pro závislosti.

Hospodářské noviny informovaly o novém výzkumu vědců z Austrálie, Brazílie a Španělska. Podle něj musely dvě procenta z 10 tisíc uživatelů látky vyhledat lékařskou pomoc. Ještě větším problémem jsou  psychické potíže po ayahuasce. „Přes 55 procent uživatelů udávalo, že zažívali nepříjemné psychické účinky týdny i měsíce po vypití odvaru. Jmenovali vidiny a sluchové halucinace, noční můry či právě deprese a úzkosti. Většinou netrvaly tyto příznaky déle než týden, ale 12 procent respondentů kvůli nim muselo vyhledat odbornou pomoc,“ uvedl list.

Zeman už před prezidentskými volbami v roce 2013 řekl, že milosti bude dávat jen ve striktně omezeném okruhu humanitárních případů. Jako podmínky si stanovil to, že pachatel nesmí mít na svědomí závažný trestný čin, musí mít závažné zdravotní problémy a zajištěné rodinné zázemí. Tyto zásady několikrát nesplnil, omilostnil například doživotně odsouzeného dvojnásobného vraha Jiřího Kajínka.

Bro/ČTKNepřehlédněte