Zemědělci vyráží do terénu. Po celé zemi se bude protestovat proti politice EU

15.9.2022
Simona Knotková

Zemědělci budou ve čtvrtek během neformálního setkání ministrů zemědělství a rybolovu zemí EU protestovat proti dotační politice vlády a Evropské unie (EU). V krajích se uskuteční protestní jízdy zemědělské techniky a v Praze u Kongresového centra, kde budou ministři jednat, protestní shromáždění. Akci pořádá Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR. Ministerstvo zemědělství k protestu uvedlo, že nelze rezignovat na dlouhodobé environmentální cíle. Protest kritizuje Asociace soukromého zemědělství ČR (ASZ ČR), která sdružuje hlavně malé farmáře a kroky vlády podporuje.

Komora i svaz již od začátku roku kritizují změnu dotační politiky na období mezi lety 2023 až 2027. Vláda v lednu rozhodla o přesunu větší části peněz k menším farmářům. Svazy kritizují, že vláda bere peníze firmám, které vyrábějí většinu potravin v ČR. Protesty mají také upozornit na dopady ekologických opatření vyplývajících ze Zelené dohody pro Evropu (Green Dealu) na zemědělství, například na požadavek na výrazné snižování užívání pesticidů.

V Praze bude mít akce formu protestního happeningu, začátek je ohlášen zhruba na 08:00. Během dopoledne budou představitelé svazů rozdávat „poslední české“ brambory a jablka. Chtějí tím upozornit na to, že pěstitelé budou kvůli vysokým cenám energií a dalších vstupů a nové dotační a zelené politice EU nuceni omezit produkci. Komora také na tiskové konferenci představí společné memorandum agrárních komor a dalších organizací sdružující zemědělce v Česku, Polsku, Maďarsku, Bulharsku, Chorvatsku, Estonsku, Litvě, Rumunsku a na Slovensku. Vystoupit by měli i představitelé zahraničních komor.

Ve všech krajích začnou od 09:00 protestní jízdy zemědělské techniky. Například ve Středočeském kraji se podle ředitelky regionální agrární komory Petry Novotné zapojí zhruba 50 až 60 strojů, nebudou ale vyjíždět na samostatné protestní jízdy, do akce se zapojí během běžných prací umístěním vlajek nebo hesel na stroje. Ve Zlínském kraji podle předsedy tamní pobočky komory Jindřicha Šnejdra plánují vyjet na silnice desítky traktorů a dalších strojů ve všech čtyřech okresech, tedy na Kroměřížsku, Uherskohradišťsku, Vsetínsku i Zlínsku. V Královéhradeckém kraji budou zemědělci jízdami zemědělské techniky protestovat asi na deseti trasách, uvedl místopředseda okresní komory v Hradci Králové Jiří Černý.

S protesty nesouhlasí Asociace soukromého zemědělství ČR. Podle ní protesty „účelově pořádá vedení těchto organizací především na objednávku úzké skupiny majitelů největších agropodniků“ ve skutečnosti jsou akce proti zájmům většiny českých zemědělců i českých spotřebitelů. Vládní změny dohodnuté s většinou zemědělských organizací nebudou mít podle ASZ ČR negativní dopady ani na velké zemědělské podniky. „Nynější zemědělská politika jistě není ve všem ideální, ale po mnoha letech konečně vykročila správným směrem,“ míní vedení asociace.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte