Ve čtvrtek zemřel historik umění a výtvarný kritik Jiří Hlušička, který stál v 60. letech minulého století u zrodu Moravské galerie v Brně. Bylo mu 95 let. V pátek o tom informovala Moravská galerie. Hlušička stál v jejím čele téměř tři dekády do roku 1989 a galerie za jeho působení vybudovala sbírku obrazů a soch české moderny s díly Bohumila Kubišty, Emila Filly, Josefa Šímy či Antonína Procházky. Poslední rozloučení s Hlušičkou bude v úzkém kruhu rodiny.
Hlušička se stal počátkem roku 1959 přednostou obrazárny Moravského muzea a Moravská galerie v Brně byla jeho zásluhou ustavena v roce 1961. „Moravská galerie vděčí Jiřímu Hlušičkovi jak za svůj zrod, tak i za jeho další neúnavnou práci a odbornou péči o její renomé,“ uvedla instituce v tiskové zprávě. Hlušička, který se zaměřoval na české umění 20. století, byl po svém odchodu emeritním ředitelem Moravské galerie.
Hlušička se narodil 24. dubna 1929 v Novém Bydžově na Královéhradecku. V Liberci se vyučil typografem a pak už se jeho život spojil s Brnem. V roce 1947 ho přijali na obor grafika na brněnské Vyšší škole uměleckého průmyslu a poté vystudoval dějiny umění a estetiku na filozofické fakultě dnešní Masarykovy univerzity. Přednostou obrazárny Moravského muzea se stal dva roky po absolvování studia.
Během Hlušičkova téměř třicetiletého působení v Moravské galerii se spolu s tvorbou sbírek rozvíjela také výstavní a publikační činnost, uvedla galerie. „Zvýšil také popularitu galerie pořádáním kulturně-naučných programů pro veřejnost včetně mládeže,“ dodala.
Ve své publikační činnosti se Hlušička věnoval významným osobnostem moderního umění spojených s Moravou, například sochaři Vincenci Makovskému a malířům Jaroslavu Královi, Bohdanu Lacinovi a Františku Foltýnovi. Společně s výtvarníkem Janem Rajlichem se Hlušička podílel na pořádání Bienále užité grafiky Brno. V roce 2022 obdržel Cenu města Brna a stal se čestným občanem města.
Zdroj: ČTK