• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Zemřel Josef Stehlík, ředitel ostravské zoo v nelehkých devadesátých letech

    Ve věku 83 let zemřel Josef Stehlík, který vedl ostravskou zoologickou zahradu v letech 1993 až 2004. Zoo o jeho smrti informovala na sociálních sítích.

    Ostravská zoologická zahrada přišla o výraznou osobnost své novodobé historie. V neděli 23. srpna zemřel ve věku 83 let Josef Stehlík, jenž zoo vedl více než deset let v době, kdy se potýkala s vážnými problémy. Zahrada jeho odchod oznámila ve čtvrtek na facebooku.

    Stehlík v ostravské zoo působil od konce 60. let, nejprve jako zoolog, postupem času se stal hlavním zoologem. Do čela instituce ho dotlačili kolegové v okamžiku, kdy zahrada po celé desetiletí strádala finančně, personálně i materiálně. V roce 1993 převzal funkci pověřeného ředitele, o rok později se stal ředitelem řádným a v této roli setrval až do odchodu do důchodu v roce 2004.

    Jeho nástup přinesl postupnou stabilizaci. Opravovaly se havarijní stavy budov, modernizovala infrastruktura a přicházely první investice do nových expozic. Vyrostly voliéry dravých ptáků, expozice rysů, voliéry papoušků i zázemí pro jeleny. Zároveň za jeho vedení získala zahrada členství v prestižní Evropské asociaci zoologických zahrad a akvárií (EAZA).

    Vrcholem Stehlíkovy éry se stala výstavba pavilonu slonů, který byl na přelomu tisíciletí považován za jeden z nejmodernějších v Evropě. Šlo o nákladnou a rozsáhlou investici, jejímž dokončením se Stehlík symbolicky rozloučil s profesní kariérou. Právě na tento rozjezd pak navazovali jeho nástupci v dalším rozvoji zahrady.

    Zdroj: autorský text / ČTK



    Nepřehlédněte