Žena vyzrála na podvodníka, zachránila si tak možná celoživotní úspory

12.5.2022
Jaroslav Svoboda

Podvody na internetu jsou stále častější. I přesto, že na tento “kyberproblém“ opakovaně upozorňují jak policisté, tak i jiné instituce, najdou se lidé, kteří v síti podvodníka uvíznou. To ale nebyl případ ženy z Uherskohradišťska.

Ne každý případ podvodů na internetu má ale šťastný konec. Lidé často přijdou i o celoživotní úspory, a to doslova během pár vteřin. V podobné situaci se ocitl i muž z Uherskohradišťska, který začátkem května prodával zboží internetu. Přes aplikaci WhatsApp s ním ihned začala komunikovat neznámá žena s tím, že má o zboží zájem.

„Ta mu také přeposlala odkaz na stránky kurýrní služby. Po jejich otevření se měl přihlásit do svého internetového bankovnictví a aktivovat si aplikaci Smartbanking, což také učinil. Po nějaké době se podíval na účet, zda mu byla připsána částka za prodej zboží. Bohužel zjistil, že mu naopak z účtu nějaké částky byly odčerpány. Jednalo se o téměř dvě stě tisíc korun. Žena, která mu odkaz poslala, byla samozřejmě nekontaktní. Muž duchapřítomně zavolal na pobočku banky a zablokoval si účet. Následující den navštívil jak banku, tak i policii, kde popsal, jak k nešťastné události došlo. I přesto, že mu byly neznámým pachatelem odčerpány peníze, si nyní může oddychnout. Díky rychlému jednání jeho samotného, banky a policie, mu byly peníze vráceny zpět,“ popsala událost policejní mluvčí Milena Šabatová.

Další podlý trik podvodníků. Řeknou, že zaplatí na platební kartu, a dějí se věci

Další případ, který mohl skončit nešťastně, se odehrál koncem dubna. Podvedenou měla být žena z Ostrožské Nové Vsi. Na tu si ale hned tak nějaký podvodník nepřijde!

„Mladá žena přijala hovor, ve kterém se ozval muž. Představil se jako zaměstnanec banky a dotazoval se jí, zda si nežádala o úvěr. Když od ženy slyšel jasné NE, řekl, že se zřejmě jedná o podvod. Následně přijala hovor od zaměstnance jiné banky a poté ještě od údajného policisty z Prahy. Ten jí začal popisovat, jak se stala obětí podvodu ze strany zaměstnance banky. Ženě bylo doporučeno, aby ještě ten den zajela do Brna do banky, z účtu vybrala veškeré finance a poté ho zablokovala. Vybrané peníze měla dle instrukcí vložit na jím doporučený účet do doby, než se vše vyřeší. To ale žena neudělala. Naopak zavolala do své banky, na policii a o celé situaci nás informovala,“ dodala k dalšímu případu mluvčí Šabatová.

Jak je vidět, lidé už po desítkách podvodů, které proběhly médii, začínají být ostražití. Vždy platí základní pravidlo, s neznámými lidmi nekomunikovat a případné informace si zjišťovat přímo u své banky.

Zdroj: Policie ČR


Témata:

Nepřehlédněte