• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Žena zavraždila seniorku drastickým způsobem. Nedalo se to s ní už vydržet, řekla u soudu

  4.12.2023
  Simona Knotková

  Za letošní červencovou vraždu seniorky na Kroměřížsku uložil v pondělí zlínský krajský soud osmatřicetileté ženě úhrnný trest osm let vězení. Schválil návrh dohody o vině a trestu, kterou žena uzavřela se státní zástupkyní. Hrozilo jí deset až 18 let vězení, k činu se doznala. Rozhodnutí soudu je pravomocné.

  Žena 28. července v Zahnašovicích na Kroměřížsku zavraždila šestasedmdesátiletou seniorku, se kterou žila v rodinném domě. Šlo o matku jejího přítele. Žena seniorku napadla po předchozí slovní rozepři. Podle soudu ji odtáhla do kuchyně, kde starší ženu opakovaně bila pěstí do obličeje, škrtila ji a osmkrát ji velkou intenzitou bodla kuchyňským nožem do hlavy, krku a zad. Napadená po útoku vykrvácela z krční tepny.

  Soud označil ženino jednání za zavrženíhodné. „Na první pohled osm let za vraždu vypadá velmi nízký trest, dokonce neadekvátní trest. Na straně druhé, soud může buď schválit, nebo neschválit dohodu. My jsme si podrobně přečetli veškeré spisové materiály, celkem jsme o tom i v senátě dosti diskutovali,“ řekl předseda senátu Radomír Koudela.

  Sjednanou dohodu považuje za zákonnou. Při rozhodování podle něj vzal soud v potaz především dlouhodobé neshody mezi oběma ženami. „Tento konfliktní vztah byl dosti zapříčiněn jednáním poškozené,“ řekl Koudela. Soud zohlednil i osobnost obviněné. „IQ 60, hodnocení milá, hodná, velmi příjemná k dětem, snažící se pro děti udělat to nejlepší,“ uvedl Koudela.

  Žena u soudu uvedla, že jednala v afektu v důsledku dlouhodobého komplikovaného soužití se seniorkou. „Stalo se tak proto, že mě a děti pět let týrala a už se to nedalo vydržet. Je mi to moc líto, co jsem to udělala, je to velmi špatné,“ řekla odsouzená.

  Podle obhájce Vladimíra Kubíka byla žena do spáchání vraždy zcela bezúhonným člověkem. „Po dobu pěti let ovšem vztahy byly tak nepříznivé, že postupně se její averze vůči paní poškozené zvyšovala. A potom jednoho dne, jak se říká, hrnec přetekl. Shodou okolností v době, která je pro tyto vraždy bohužel taky typická tím, že ona chystala oběd, v ruce držela nůž a v této konfliktní situaci došlo k tomu, k čemu došlo,“ řekl novinářům obhájce Kubík.

  Soud útočnici uznal vinnou také z ohrožování výchovy dítěte. Seniorku totiž žena zavraždila za přítomnosti svých dvou nezletilých dcer, jedna z nich byla vnučkou poškozené. „Řekla jim, aby o události nikomu neříkaly,“ uvedla státní zástupkyně Renata Bártková.

  Jednu z dcer žena podle soudu dokonce přiměla k tomu, aby jí pomohla zavražděnou odtáhnout za nohy do sklepa, kde její tělo žena dala do sudu. Poté se šla s dětmi naobědvat. Posléze žena podle soudu mrtvou naaranžovala tak, aby to vypadalo, že spadla ze schodů. „Je mi líto, že u toho děti byly a že to viděly,“ řekla pachatelka.

  Na základě pondělního rozhodnutí soudu si žena trest odnětí svobody odpyká ve věznici s ostrahou. Dětem je navíc povinna zaplatit nemajetkovou újmu. U každé z dcer je to 80 000 korun, dohromady tedy 160 000 korun.

  Zdroj: ČTK


  Témata:

  Nepřehlédněte