• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Ženy pracující pro úřady práce neuživí děti, musí žádat o sociální dávky. Zastal se jich až Středula

  5.8.2022
  Jan Štoll

  Od svých klientů často schytají nadávky, není výjimkou i fyzické napadení. Až teď vyplouvá na povrch, proč se pracovníci úřadů práce spadajících pod ministra Mariana Jurečku (KDU – ČSL) bouří. Odborový předák Josef Středula zveřejnil dopis odborářů Jurečkovi v plném znění. Popis reality na pracáku, není hezké čtení.

  „Ve státní službě působí zhruba 61 000 státních zaměstnanců, z nichž 75 % jsou ženy. Mezi nimi je řada samoživitelek a osob pečujících o své blízké. Největší část státních zaměstnanců je zařazena do 9. platové třídy (od 18 230 Kč hrubého, poznámka redakce). Není tedy divu, že čím dál více z nich musí žádat o sociální dávky,“ píše Jurečkovi a premiéru Petru Fialovi (ODS) v dopise předseda odborů úřadů práce Jan Dudek.

  Ten zveřejnil Josef Středula na Twitteru. „Pracovníci úřadů práce mají už dost planých slibů Petra Fialy a Mariana Jurečky. Ti jim už několik měsíců slibují vážné jednání o navýšení platů a zatím jim přidávají jen další a další práci! Pokud nebude vláda okamžitě jednat a od 1.9. nezvýší platy, jsou připraveni vstoupit do stávky,“ napsal a přiložil dopis odborů v plném znění.

   

  „Zaměstnanci už dále nemohou spoléhat na Váš příslib výplaty odměn, potřebují mít jistotu solidního platu, ze kterého budou schopni uhradit provoz svých rodin,“ dodává Dudek a pokračuje připomínkou slibu odměn. „Vyplacení odměn, o které dodnes nejsou navýšeny rozpočty krajských poboček, mohlo fungovat v prvním čtvrtletí, ale už ne nyní, kdy na zaměstnance stále více dopadá inflace a energetická krize. Vaše Vláda přidává zaměstnancům pod zákoníkem práce a zaměstnanci ve služebním poměru nedostanou nic?“.

  Odbory už dříve žádaly kvůli vysoké inflaci pro pracovníky veřejných služeb a správy přidání buď od srpna, nebo od září. Pro lidi se zmrazeným platem požadovaly navíc deset procent a pro učitele a zdravotníky pevnou částku 700 až 1000 korun. Teď jsou připraveni jít do stávky.

  sto/ČTK  Nepřehlédněte