Policie varuje před pachateli, kteří se vydávají za zaměstnance bank. Na Vysočině minulý týden falešní bankéři od čtyř žen vylákali přes 1,3 milionu korun. Tvrdili jim, že jejich účet byl napadený nebo že si jejich jménem někdo sjednával úvěr. V tiskové zprávě o tom informovala mluvčí policie Michaela Lébrová.
„Pod nátlakem těchto lživých informací poškozené ženy uvěřily smyšlené legendě, postupovaly dle pokynů a převedly své peníze na účet určený podvodníkem. Poté s nimi přestal pachatel komunikovat, stal se nekontaktní a ženy již neměly přístup ke svým penězům,“ uvedla Lébrová.
Jedna z podvedených začala na účet podvodníka peníze převádět, když uvěřila, že tak ochrání své úspory, protože si na ni někdo pokusil vzít úvěr. „Poslední platba ve výši 90 000 korun byla bankou vyhodnocena jako riziková a společností zablokována. Žena tak přišla o 170 000 korun,“ popsala Lébrová. Druhou ženu vystrašily informace o hackerském útoku. Uvěřila, že nejbezpečnější bude peníze převést na účet, který má údajně pro tyto účely banka zřízený. Poslala na něj i peníze své příbuzné. Bylo to téměř 700 000 korun.
Lidé by podle policie neměli nikomu sdělovat citlivé údaje a údaje k přihlášení do svého bankovnictví. Myslet by měli také na to, že banky nikdy telefonicky nevyzývají klienty, aby své peníze převáděli na údajně bezpečné účty. Informace o ohrožení svých financí by měli konzultovat na oficiálních zákaznických linkách svých bank. „Dávejte si pozor na nátlak a manipulaci – podvodníci se snaží oběť vystrašit a přimět ji k rychlé reakci. Pokud vás někdo nutí k okamžitému jednání, ukončete hovor a v klidu si situaci prověřte,“ radí policie.
Zdroj: ČTK