Zesnulý novorozenec dostal během pohřbu jméno Ivo

29.9.2022
Roman Kořinek

Sociální pohřby jsou v Sokolově jakousi smutnou tradicí, kterou i v letošním roce dodržela starostka města Renata Oulehlová (ANO). Ta tyto pohřby organizuje společně s odborem sociálních věcí a farářem církve Československé husitské Lukášem Bujnou.

„Jedná se o důstojné rozloučení s lidmi, kteří například žili bez přístřeší, nebo žili v osamění a neměli nikoho, kdo by jejich pohřeb zařídil. To platí i o zemřelých, jejichž příbuzní například nemají peníze na pohřeb,“ vysvětluje starostka s tím, že město proto letos již počtvrté pořádalo pietní obřad, který je rozloučením s těmito zesnulými, jejichž popel ne po obřadu umístěn do společného hrobu.

Letos se obřad konal s osmnácti zesnulými, mezi kterými byl i novorozenec, který přišel na svět bez jména. To dostal až při pohřbu, neboť farář Lukáš Bujna uvedl, že nikdo nemá odejít z tohoto světa beze jména. A tak dostal novorozenec jméno Ivo, neboť ten měl svátek v den, kdy se celá smutná událost stala.

Farář poté pronesl slova posledního rozloučení a požehnal ostatkům zesnulých. Poté byly zapáleny svíčky. „Myslím si, že i tito lidé, jejichž ostatky by skončily ve společném hrobě bez jakéhokoliv povšimnutí, so zaslouží naši pozornost. Moc bych si přála, aby se tyto obřady konaly i v budoucnosti,“ dodala Renata Oulehlová, která již o post starostky Sokolova neusiluje.

V loňském roce vypravilo město jednatřicet sociálních pohřbů. Nejvíce jich bylo v roce 2013, kdy se jednalo o třicet devět zesnulých. Náklady na jeden sociální pohřeb dosahují částky deset tisíc korun, které městu proplácí Ministerstvo pro místní rozvoj.

Zdroj: vz


Témata:

Nepřehlédněte