• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zimní Olympiáda dětí a mládeže se v roce 2027 odehraje na Špičáku, přípravy začínají už teď

  3.12.2023
  Doris Drienová

  Šumavský sportovní areál Ski&Bike Špičák se stane v lednu 2027 hlavním centrem zimní Olympiády dětí a mládeže (ODM). Největší horské středisko v Plzeňském kraji se na ni začne připravovat už v této zimní sezoně. V první fázi posílí technické zasněžování. Půjde o investice v desítkách milionů korun, na něž významně přispěje kraj.

  Řekl to ředitel areálu Vladimír Kasík. „Pojedou se u nás všechny závody v alpském lyžování a na snowboardu, skicross i snowboardcross, ale bude tu také zahajovací a závěrečný ceremoniál. Vylepšíme prostředí celého areálu,“ dodal. Skiareál intenzivně jedná o organizaci olympiády s krajem a lyžařským svazem.

  Středisko už má hotový projekt na rozšíření zasněžování, tedy hlavně na nákup děl a posílení rozvodů vody a elektřiny. Je vyhlášená veřejná zakázka zhruba za 15 milionů Kč. „Zasněžování se do příští zimní sezony rozšíří o dvě větve, na něž už jsou stavební povolení. První bude spodní část sjezdovky číslo 1, zhruba čtvrtina, kde se pojede skicross a snowboardcross, a zasněžování tam chybí. Náš areál je totiž pokrytý technickým sněhem z 90 procent, tato část chybí,“ řekl šéf střediska služeb Jan Kasík. Vytvoří se tam tratě, které budou otevírané pro veřejnost každý rok.

  Dále areál zmodernizuje zasněžování na prostřední sjezdovce číslo 6 „Lubák“, kde bude mít základnu Lyžařská akademie Plzeňského kraje, která vznikla letos pro talentované děti z regionu. „Pro ni bude Lubák sloužit primárně jako tréninkový svah a jen když se tam nebude trénovat, tak bude pro veřejnost. Už letos akademii poskytneme tréninkové prostory,“ uvedl Vladimír Kasík. Podle Jana Kasíka bylo na Lubáku vůbec první zasněžování v ČR už v 70. letech, pak se modernizovalo a teď se tam zbuduje nová větev plus terénní úpravy pro akademii i ODM.

  „Máme velký zájem na tom, aby na Šumavě a v Plzeňském kraji začali vyrůstat nějací závodníci jako třeba v Krkonoších. V české reprezentaci teď nezavadíte o nikoho ze Šumavy. Musíme vytvořit podmínky, aby se tady tomu sportu dařilo,“ dodal.

  V Plzeňském kraji se koná týdenní zimní dětská olympiáda poprvé. Zúčastní se jí tisíce dětí, trenéři a doprovod. Celou akci organizuje kraj, už dojednává ubytování výprav ze všech regionů, které by měly najít základny na Železnorudsku.

  „Opravdu se na to těšíme, protože to bude sportovní kvalita. Budou tu nejšikovnější děti z republiky. A je to prezentace našeho areálu sportující veřejnosti,“ uvedl Jan Kasík. Podle informací kraj jako organizátor zvažoval, že areál na olympiádu veřejnosti zcela uzavře. Nakonec se všichni partneři dohodli na tom, že chtějí, aby lidé účastníky olympiády viděli a že jen omezí provoz.

  Plzeňský kraj hostil tisíce mladých sportovců už v červnu 2015 při letní dětské olympiádě.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte