• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Život ve slavné vily Tugendhat: Zažijte ho díky virtuální prohlídce

  14.2.2024
  Simona Knotková

  Kompletní interiér vily Tugendhat v brněnských Černých Polích včetně technického zázemí si mohou lidé prohlédnout prostřednictvím virtuální prohlídky. Správa objektu loni vilu i její zahradu nasnímala a nyní si lidé mohou památku UNESCO projít na jejích stránkách.

  Virtuální prohlídka nemá v žádném případě nahradit fyzickou návštěvu vily. „Jak vzpomínala Greta Tugendhatová při své přednášce v brněnském Domě umění v roce 1969, neexistuje fotografie vily Tugendhat, která by dokázala zprostředkovat ten správný dojem z prostoru, který vila nabízí. Tou nejlepší formou poznání vily je tedy i nadále klasická prohlídka, avšak hosté mají nyní možnost udělat si obrázek o jedinečnosti objektu i pomocí moderních technologií,“ uvedla vedoucí vily Iveta Černá.

  Základní snímání speciální kamerou loni trvalo celý den, náročné ale byly hlavně následné úpravy obrazu a doplňování dalších dat, jako jsou informace o navštívených místnostech nebo použitých materiálech, fotografické nebo video materiály.

  Virtuální prohlídka pokrývá veškeré prostory vily včetně technického zázemí a lidé mohou na internetu nahlédnout i do míst, kam při prohlídce vstoupit nemohou. Ze všech stran mohou prozkoumat třeba mechanismus ovládání oken, od něhož běžné návštěvníky odděluje páska se zákazem vstupu.

  Vila Tugendhat je mimořádně populárním místem, vstupenky je třeba kupovat s několikaměsíčním předstihem. Brněnská funkcionalistická vila, kterou dal koncem 20. let minulého století postavit textilní podnikatel Fritz Tugendhat, patří od 14. prosince 2001 na seznam kulturního dědictví UNESCO, kam se dostala jako jedenáctá česká památka. Unikátní dům, který navrhl slavný architekt Ludwig Mies van der Rohe, bývá označován za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení a která patří k základním dílům světové moderní architektury. Její původní majitelé si ale vily příliš neužili, koncem 30. let museli uprchnout před nacisty. Rodina se přes Švýcarsko dostala v roce 1941 až do Venezuely. Loni si památku prohlédlo přes 50.000 lidí, spolu s návštěvníky zahrady ale číslo přesáhlo 100 000.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte