Žižkovský tunel se znovu otevřel pěším

30.1.2023
Simona Knotková

Po dvou týdnech mohou pěší a cyklisté od pondělí opět využívat Žižkovský tunel pod pražským vrchem Vítkov. Zkratka mezi Žižkovem a Karlínem byla uzavřena kvůli opravě jižního tunelového portálu při rekonstrukci Tachovského náměstí. Informovala o tom mluvčí Prahy 3 Michaela Luňáčková.

Rekonstrukce Tachovského náměstí začala loni v létě a naplánovaná je zhruba na rok. Radnice Prahy 3 počítá s náklady 61,3 milionu korun bez daně z přidané hodnoty. Při opravě vyústění tunelu na žižkovské straně se zvýší sousední opěrné zdi, které chce třetí městská část nechat výtvarně využít.

Tunel mezi Karlínem a Žižkovem se otevřel koncem roku 1953, o potřebě ho vybudovat se mluvilo už za první republiky. Cestu mezi dvěma pražskými čtvrtěmi zkrátil z půl hodiny na několik minut. Víc než 300 metrů dlouhá podzemní cesta překonává z Karlína na Žižkov převýšení téměř 30 metrů. Tunel měl původně sloužit i jako protiletecký kryt, plánovalo se i jeho rozšíření o část pro silniční vozidla. To se ale nikdy neuskutečnilo.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte