• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zklamaní provozovatelé jihomoravských sjezdovek: Sezona byla krátká a špatná

  3.3.2024
  Simona Knotková

  Letošní zimní sezonu hodnotí ve skireálech v Jihomoravském kraji jako krátkou a špatnou. Zájem o lyžování byl kvůli teplému a deštivému počasí značnou část sezony malý. 

  Lyžovat se v areálech na jihu Moravy začalo loni v první polovině prosince, kdy napadl první přírodní sníh a začalo i mrznout. Většina z areálů byla od té doby v provozu bez přerušení, pomáhal technický sníh. Potýkaly se ale s teplým a deštivým počasím. Sezona byla také kratší než obvykle.

  Například v Olešnici na Blanensku byli letošní sezonu v provozu 80 dní, loňská sezona trvala 91 dní. Poslední lyžařský den odjeli minulý týden v neděli. „Už to bylo na hraně. Ještě bychom to asi do čtvrtka zvládli, ale ani rodiče už nechtěli, aby se kurzy dětí v týdnu konaly,“ uvedla spolumajitelka olešnického střediska Petra Bártová. Také zájem ze strany veřejnosti byl podle ní už minimální. Uplynulou sezonu hodnotí jako horší než minulou, dorazilo podle ní o 20 až 30 procent lyžařů méně. V červených číslech ale podle Bártové neskončí.

  Od 17. února vlek kvůli nepřízni počasí stojí ve skiareálu v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku. „Už to bylo na hraně, už to nešlo,“ řekl za areál Vlastimil Jílek. Letošní sezonu zhodnotil jako hodně špatnou. „Začalo se lyžovat brzy, a to 9. prosince, tak jsem si říkal, že to bude dobré. Ale pak už byla v podstatě jen kombinace dešťů a tepla a především teplých větrů, které jsou nejhorší. To je jako fén, sníh pak taje doslova před očima,“ popsal Jílek. Zájem ze strany veřejnosti tak byl po většinu dní nízký. Podle Jílka tak letošní sezona zřejmě skončí v minusu, v lepším případě na nule.

  Od 10. února stojí i vlek v areálu ve Filipově údolí na Hodonínsku. „Sezona byla velmi krátká a velmi špatná. Už loni byl výsledek špatný, ale nyní byl ještě asi o 50 procent horší. Jsme v červených číslech,“ uvedl za areál Lubomír Žák.

  Lyžuje se ještě v Němčičkách na Břeclavsku, kde mají na svahu mezi vinohrady přes zimu umělý povrch, který umožňuje lyžovat i za nepříznivých podmínek. Lyžovat se tam tedy dá i za situace, když jsou teploty nad nulou a sníh není. Což je aktuální situace. „Sezonu hodnotím stejně jako loni, tedy jako velmi špatnou. Zájem ze strany veřejnosti byl jen krátce, když jsme měli plně zasněženo, pak už minimálně,“ uvedl správce areálu Jaroslav Stávek. Doplnil, že v červených číslech areál ale není, a to především díky školním kurzům. Poslední z kurzů je ještě příští týden, areál zavírá 8. března.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte