Krajský soud v Ostravě v pátek zakázal zkrachovalé Liberty Ostrava dále nakládat s podstatnou částí jejího majetku. Majetková práva bude nově vykonávat insolvenční správce. Soud tak vyhověl návrhu prozatímního věřitelského výboru a insolvenčního správce na omezení majetkových práv zadlužených hutí. Omezení platí pro nakládání s vnitroskupinovými pohledávkami, emisními povolenkami i provozováním rourovny a válcovny. Vyplývá to z usnesení soudu, které je zveřejněno v insolvenčním rejstříku. Společnost Liberty Ostrava sdělila, že si rozhodnutí musí prostudovat a blíže se k němu vyjádří zřejmě až v následujících dnech.
„Rozhodnutí soudu vítáme. Také v tomto případě scénáře insolvenčního řízení postupujeme takovým způsobem, abychom minimalizovali hrozící škodu,“ řekl Jan Černý, mluvčí státní Exportní garanční a pojišťovací společnosti, která návrh na omezení majetkových práv podala. EGAP je věřitelem zkrachovalých hutí a stojí také v čele prozatímního věřitelského výboru.
Odbory uvedly, že takové rozhodnutí soudu předpokládaly. „Toto rozhodnutí jsme očekávali a věříme, že to povede k vyřešení situace, kde v podstatě dochází z našeho pohledu k chaotickému hromadnému propouštění i neřízenému zastavení koksovny,“ řekl předseda základní organizace OS KOVO Liberty ČR Petr Slanina. Dodal, že s rozhodnutím soudu se ale potřebuje ještě blíže seznámit.
Rozhodnutím soudu na insolvenčního správce přechází oprávnění k zajištění provozu rourovny a válcovny, uzavírat smlouvy o úvěrovém financování nebo tollingovém financování a také disponovat s emisními povolenkami. Rozhodnutí dále znamená, že Liberty už nyní nesmí samostatně bez souhlasu insolvenčního správce nakládat s majetkem v hodnotě nad 50.000 Kč, pohledávkami nad 100.000 Kč či měnit smlouvy a provádět platby nad 100.000 Kč.
„Soud zcela správně a logicky rozhodl. Dlužník totiž už dříve zneužil ochranu před věřiteli a namísto toho, aby se snažil zajistit dostatek finančních prostředků v období krize, realizoval celou řadu podezřelých a nestandardních transakcí, a to zejména při nakládání s pohledávkami vůči spřízněným osobám,“ uvedl insolvenční správce Šimon Peták. Prozatímní věřitelský výbor podle něj vyčíslil, že poslední kroky Liberty v rámci různých pokusů o restrukturalizaci dosud navýšily dluhy podniku minimálně o 600 milionů korun.
Hutní společnost s kritikou svého postupu nesouhlasí. Vedení podniku v týdnu uvedlo, že jeho koncepcí je od počátku prodej zbytného majetku a obnovení ziskové části výroby.
Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy společnost Tameh Czech huti zastavila dodávky energií. Převážná část zaměstnanců od té doby nepracuje. Minulý týden Liberty Ostrava oznámila, že předložila odborům návrh na snížení počtu zaměstnanců. Odejít má až 2600 lidí. Slezská huť patří od roku 2019 do Liberty Steel Group z koncernu GFG Alliance britského podnikatele Sanjeeva Gupty.
Zdroj: ČTK