Zlatý věk české architektury 60. a 70. let. Stavby si nyní můžete prohlédnout i virtuálně

12.2.2021
Redakce
Výstava přibližuje krásu a výjimečnost jak všeobecně známých, tak rovněž těch opomíjených, či zapomenutých tvůrčích počinů té doby. Jedná se o díla významných architektů Karla Pragera, manželů Machoninových, Karla Hubáčka, Karla Filsaka nebo Josefa Dandy. Stavby vzniklé ve tomto období představují významnou etapu v dějinách české architektury, kdy po období poválečné stabilizace a přejímání sovětských vzorů v podobě historizujících forem 50. let dochází k dočasnému politickému uvolnění a významnému rozmachu architektonické tvorby, která hledá svou novou podobu a reflektuje mezinárodní trendy.
Cílem projektu i výstavy je ukázat, že i tato architektura, často zjednodušeně označovaná jako ideologická, mnohdy vykazuje formální, architektonické a materiálové hodnoty vysoké úrovně a že snaha o její zachování příštím generacím jako dokladu hmotného a kulturního svědectví doby je smysluplná a oprávněná. A také to, že hodnoty moderní architektury 60. a 70. let 20. století jsou součástí národní a kulturní identity České republiky.
Výstava představuje i méně známé, ale nikoliv méně hodnotné stavby tohoto období, například bazén na Sokolském ostrově nebo krematorium v Českých Budějovicích, ústřednu v Hradci Králové, nádraží ve Vítkovicích, Dům hudby v Pardubicích nebo Ostravar Arénu. Z pražských objektů jsou mezi vybranými archtektornickými klenoty své doby zastoupeny kromě Kotvy a Podolí i Palác ČKD na Václavském náměstí, Hotel InterContinental v Pařížské ulici či budova Transgasu na Vinohradské – ta však už jen na historických fotografiích, protože nedávno musela ustoupit developerské výstavbě.
Výstavu v Galerii NTK najdou ,,virtuální návštěvníci“ na adrese www.galerientk.cz.


Nepřehlédněte