Zlínské zoo se po pandemické situaci začíná vracet návštěvnost

6.1.2022
Redakce

Zlínskou zoologickou zahradu loni navštívilo 623.860 lidí, zhruba o čtvrtinu více než předloni. Pokud by zoo nebyla na začátku roku více než tři měsíce uzavřena, s velkou pravděpodobností by rok 2021 přepsal historické tabulky návštěvnosti, sdělila v tiskové zprávě mluvčí zahrady Romana Mikešová. Zlínská zoo je nejnavštěvovanějším turistickým cílem v kraji, dopady epidemie koronaviru ji postihly také předloni. V roce 2019 do zoo přišlo rekordních téměř 683.000 lidí. Mimořádným chovatelským úspěchem bylo v roce 2021 narození mláděte slona afrického.

Loňský rok podle mluvčí přinesl ekonomické problémy i velkou podporu návštěvníků. „Lidé nás doslova zachránili. Sponzorské dary, nákupy vstupenek a zboží v e-shopu, sbírka pro Zoo Zlín, to vše lámalo rekordy. Během krátkého období nám zaslali neuvěřitelných 17 milionů korun, v průběhu celého roku nás podpořili svou návštěvou. Solidarita návštěvníků byla a zůstává jedinečná, všem za jejich pomoc moc děkuji,“ uvedl ředitel zahrady Roman Horský. Zoo podpořilo také město Zlín, které je zřizovatelem, a Zlínský kraj. „Zřizovatel nám celý příspěvek na provoz ve výši 27 milionů Kč zaslal již na začátku roku 2021, kraj pak pomohl mimořádnou provozní dotací v částce dvou milionů Kč. Tuto společnou provozní podporu považuji za naprosto průlomovou,“ uvedl Horský.

V zahradě se loni narodilo první mládě slona afrického v Česku. „Za tímto obrovským chovatelským úspěchem stojí sedm let práce a velké nasazení týmu zlínských zoologů a chovatelů a odborníků z Německa, Nizozemí a Francie. I když jsme v roce 2021 dosáhli řady dalších významných chovatelských počinů, jako například odchov mravenečníka velkého, ar hyacintových, vlhovců zelených, hadilovů písařů a čtyř druhů supů, slůně považuji za náš největší chovatelský úspěch v celé historii,“ uvedl Horský.

Letos v květnu zahrada otevře expozici Jaguar Trek. „Jaguáři se do zoo znovu vrátí po téměř 25 letech. Kromě jaguárů zde představíme i americké druhy ptáků, lidé se mohou těšit například na kondory andské. Zcela jsme změnili návštěvní trasu, zmizelo obávané prudké stoupání, cesta ve svahu pod tropickou halou se nyní klikatí v serpentinách. Nová trasa umožní i průjezd vláčku. Otevření Jaguar Treku navíc spojíme s oslavou dokončení generální opravy střechy zámku Lešná, která probíhala od jara 2019 do podzimu 2021,“ uvedl ředitel.

V dubnu otevře zahrada první část centra zaměřeného na supy. „Vzniká v africké oblasti a chceme zde ukázat, jak důležitým článkem jsou supi ve volné přírodě, a to samozřejmě ve vazbě i na další zvířata. V první etapě představíme expozice damanů, želv a afrických ptáků. Druhou etapu, zařízení pro chov supů, rozběhneme letos na podzim,“ uvedl Horský. Dokončeno by mělo být také chovné zařízení pro slony s vnitřním ustájením a dalším sloním výběhem. „V závěru roku 2022 nás proto čeká stěhování slonů do nového pavilonu. A také bude docela náročné najít nový druh, pro který upravíme stávající pavilon slonů včetně přilehlého výběhu,“ uvedl ředitel.

zdroj: čtk


Témata:

Nepřehlédněte