• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Zlínský kraj zná svou vesnici roku

  18.6.2024
  Simona Knotková

  Vesnicí roku Zlínského kraje a držitelkou zlaté stuhy se letos stala Dolní Lhota na Zlínsku.

  Ocenění získala za komplexní a dynamický rozvoj obce v souladu s koncepčními dokumenty, za svou péči o občanskou vybavenost a veřejná prostranství. Výsledky soutěže v úterý vyhlásili ve Zlíně, letos se do ní v kraji přihlásilo deset samospráv.

  Starosta vítězné vesnice Jaroslav Masař (KDU-ČSL) vnímá vítězství v krajském kole jako ocenění obyvatel obce a spolků, které se zapojují do společenského a kulturního života. „Máme spolkovou činnost bohatou, máme hodně mladých, jsme velmi mladá obec. Máme aktivní seniory. Máme de facto hotovou infrastrukturu, máme občanskou vybavenost,“ řekl novinářům.

  Ve vesnici se 700 obyvateli, která je nedaleko Luhačovic, podle něj působí osm registrovaných spolků, mezi nimi hasiči, myslivci nebo fotbalisté. „Dolní Lhota je výjimečná i tím, jakou má polohu a hlavně, jaké má srdečné lidi. Takže je to o těch lidech, o těch sousedech, že se navzájem podporují, pomáhají si. A spolky si pomáhají navzájem,“ doplnil Masař.

  Podle předsedy hodnotící komise Jiljího Kubrického (KDU-ČSL) nebyla mezi desítkou přihlášených ani jedna obec, která by si nezasloužila hlavní ocenění. „Rozhodování bylo velice těžké,“ řekl Kubrický, starosta Zašové na Vsetínsku. Obec zvítězila v krajském kole Vesnice roku před dvěma lety.

  Držitelem zelené stuhy za péči o zeleň, krajinu, veřejná prostranství a životní prostředí se letos ve Zlínském kraji stala obec Sušice na Uherskohradišťsku. Modrou stuhu za společenský život získala vesnice Neubuz na Zlínsku, fialovou stuhu pro inovativní obec Rudimov na Zlínsku. Oranžovou stuhu za spolupráci obce a zemědělského subjektu a bílou stuhu za činnost mládeže letos komise vzhledem k nízkému počtu přihlášených obcí neudělila.

  Vítěz republikového kola soutěže, do něhož Dolní Lhota postoupila, bude vyhlášen 21. září v Uherském Hradišti. V celé zemi se letos do soutěže přihlásilo 196 obcí, o 21 více než loni. V roce 2023 získala ve Zlínském kraji titul Vesnice roku Ostrožská Lhota na Uherskohradišťsku, která následně ovládla i celostátní kolo. Do klání se tehdy v regionu zapojilo osm samospráv.

  Soutěž se koná od roku 1995 a vyhlašují ji Spolek pro obnovu venkova ČR, Svaz měst a obcí ČR a ministerstva pro místní rozvoj a zemědělství. Cílem je snaha povzbudit obyvatele venkova k aktivní účasti na rozvoji jejich domova, zveřejnit rozmanitost a pestrost uskutečňovaní programů obnovy vesnic a upozornit širokou veřejnost na význam venkova.

  Mezi hodnoticí kritéria soutěže patří koncepční dokumenty, společenský život, aktivity obyvatel, podnikání, péče o stavební fond a obraz vesnice, občanská vybavenost, inženýrské sítě a úspory energií, péče o veřejná prostranství, přírodní prvky a zeleň v obci, péče o krajinu, připravované záměry a informační technologie obce.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte