• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Žluť slunečnic s podzimní krví jeřabin. Výstava Františka Jiroudka v Jablonci se chýlí ke konci

  7.9.2022
  Fefík
  Další fotky

  Výstava mimořádné umělecké kvality představuje malíře, grafika, scénického výtvarníka a pedagoga Františka Jiroudka. Největší reprezentativní přehlídka díla autora, který část malířského života věnoval malbě a toulkám kolem milované Jizery, po Semilsku, Kozákově a v dalších lokalitách Severních Čech, je v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Spatřit jí bude možné do 24. září.

  Výstava mimořádné umělecké kvality představuje malíře, grafika, scénického výtvarníka a pedagoga Františka Jiroudka. Největší reprezentativní přehlídka díla autora, který část malířského života věnoval malbě a toulkám kolem milované Jizery, po Semilsku, Kozákově a v dalších lokalitách Severních Čech, je v kostele sv. Anny v Jablonci nad Nisou. Spatřit jí bude možné do 24. září.

  Podle vlastních slov si nejvíce oblíbil sytou žluť slunečnic a pestrou barevnou škálu kosatců. A ze svého rodného kraje si přinesl lásku k podzimní krvi jeřabin…

  Začal jsem dělat krajinu, hlavně tu, kde jsem se narodil – Kozákovsko. Zážitky z dětství prožitého v sugestivní a romantické krajině, s řekou Jizerou, s širokými výhledy z vrchu Kozákov, usměrňovaly mou vnitřní představu o tom, jakým způsobem se bude dál vyvíjet moje výrazová stránka. Utkvěla mi v paměti tahle základní barevná harmonie, která člověku diktuje jeho postoj k barvě celý život. Barevné akordy temně zelené hlubokých údolí, modré a bílé z oblohy, když pod ní stojím…“

  František Jiroudek přišel na svět 17. února 1914 ve Lhotě, části Chuchelny, v dolní části obce v roubence č. 42. Otcem byl František z Žehuně poblíž Poděbrad, c.k. strážmistr v Semilech, v čase křtu budoucího malíře „ve válečném poli v Miskolczi v Uhrách“. Matkou byla švadlena Františka Kousalová, narozená ve Slané, dcera obchodníka Josefa ze Lhoty 42 a Františky Vondruškové, dcery rolníka v Lovčicích u Chlumce nad Cidlinou.

  Dospíval v melancholické krajině kolem slovenského Liptova. Na gymnázium chodil v Liptovském Mikuláši, maturoval v Ružomberoku.

  V novoborském kině vystavují unikátní gobelíny, inspirované Dalimilovou kronikou

   

  Do Prahy přišel František Jiroudek roce 1933, ale UMPRUM, kam se přihlásil, nesplnila jeho představy a ze školy odešel, stejně jako později z Vysokého učení technického.

  Když Jiroudek spatřil vystavený obraz krajiny kolem Labe od Viléma Nowaka, dokázal překonat plachost a Nowaka navštívil. Předvedl mu své práce a Nowak ho jako mimořádně talentovaného žáka přijal. Vzniklo tak mezi nimi vzácné přátelství, které vydrželo po celý život. Teprve v ateliéru Viléma Nowaka (1935–39) našel, co podvědomě hledal.

  V roce 1937 se poprvé účastnil výstavy (Neapol) se svými studentskými pracemi, v roce 1939 se prezentoval v Semilech, v roce 1940 vystavoval se skupinou Sedm v říjnu na jejich druhé a později na třetí (a poslední) výstavě, samostatně pak od roku 1943. Během 2. světové války pracoval jako scénograf a kostýmní výtvarník v Národním divadle v Ostravě, což významně ovlivnilo i jeho pozdější tvorbu. Soustředí se na figurální malbu, v níž často zachycuje divadelní svět.

  V roce 1943 se stal členem SVU Mánes. V květnu 1944 se u sv. Jakuba v Praze oženil s Kamilou Chamradovou.

  Semilské muzeum ukáže na nové výstavě výjimečné klenoty

   

  V roce 1946 odjela skupina výtvarníků a spisovatelů do Paříže. Tady ve vile Bernheimů byla instalována výstava díla Pierra Bonnarda, malíře, který miloval přírodu, Ve svém díle z ní pak po celý život vycházel, dramatičtější barevnost vítězila nad kresebnou linkou, třeba v Jiroudkových stále častějších krajinomalbách.

  Počátkem 50. let malířova paleta na čas zešedla. Ale krajina mu to dlouho nedovolila. Jeho krajinářské srdce naplnil teprve Liběchov, ležící v úrodném Polabí. V opakovaných motivech kostelíků, vinic a zahrad se obnovilo jeho barevné vidění. Malíř se usadil v malém domku ve stráni vinice, který se mu stal ateliérem.

  V 60. letech ještě vytvořil několik podstatných monumentálních maleb, zejména cyklus obrazů Proti válce (1965–70).

  Od počátku 60. let Jiroudek působil na pražské AVU (v letech 1970–76 jako rektor), školu opustil v roce 1986. V roce 1976 mu byl udělen titul národní umělec, v letech 1982–87 byl místopředsedou českých i federálních svazů výtvarníků.

  Zemřel 15. června 1991 v Praze.

  FOTO: Svět očima Františka Jiroudka

  Svět očima Františka Jiroudka - 1 foto před 70tinami Jaroslav BartoňSvět očima Františka Jiroudka - 2 lho magoSvět očima Františka Jiroudka - 3 jir povltaví kuljabSvět očima Františka Jiroudka - 4 Liběchov, olej na plátněSvět očima Františka Jiroudka - 5 Jiroudek_Podzim_v_Liběchově kul jab
  Další fotky
  Svět očima Františka Jiroudka - 6 jir zátiší s jeřabinami webuSvět očima Františka Jiroudka - 7 krajina snů galerie art-praha+Svět očima Františka Jiroudka - 8 slunečnice galerie art-prahaSvět očima Františka Jiroudka - 9 zátiší z domova 77 gaůerie art praha++

  Zdroje: Michal Císařovský, Magazín Co vás zajímá; František Kšajt, Signál; Vlastimír Talas, AZ magazín  Nepřehlédněte