• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Známe Historické město roku 2023! Město z Ústeckého kraje je známé pro svou tradici chmelařství

  18.4.2024
  Doris Drienová

  Historickým městem roku 2023 se ve čtvrtek stal Žatec na Lounsku v Ústeckém kraji. Žatec a krajina žateckého chmele se loni staly součástí světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

  Cena je odměnou za nejlepší využití peněz na obnovu památek z programu ministerstva kultury. Ocenění spojené s odměnou milion korun na další péči o památky převzal v kostele Pražská křižovatka starosta města Radim Laibl.

  Soutěž pořádá Sdružení historických sídel Čech, Moravy a Slezska a dvě ministerstva, kultury a pro místní rozvoj. Oceňují nejlepší uplatnění dotací z programu ministerstva kultury regenerace městských památkových rezervací a zón. V programu se na opravy sdružují peníze státní, obecní i od vlastníka. Titul Historické město roku se každoročně vyhlašuje u příležitosti Mezinárodního dne památek a sídel, který připadá na 18. dubna. Výherce vybrala porota ze 14 krajských vítězů. Žatec byl letos v národním kole soutěže za Ústecký kraj poosmé za sebou.

  „Chtěl bych poděkovat předchozímu vedení města, které dlouho systematicky pracovalo na tom, abychom tu dnes mohli stát a přebírat tu cenu, a že jsme mohli být, dnes vlastně přesně před sedmi měsíci, zapsaní na seznam světového dědictví UNESCO. Byla to dlouhodobá, asi dvacetiletá práce,“ řekl starosta Žatce Laibl při převzetí ocenění. „Budeme pokračovat dál, protože si myslíme, že jsme na dobré cestě vrátit Žatec tam, kam patří,“ dodal.

  Žatec je známý pro svou tradici chmelařství, která ovlivňuje historii regionu více než 800 let. Chmelařství a pivovarnictví daly vzniknout celé čtvrti centra města, kde se zpracovával a skladoval chmel. Zóna technických památek chmelařství byla v roce 2003 prohlášena městskou památkovou zónou. Mimořádná hodnota spočívá ve velkém počtu ojedinělých chmelařských staveb na malém území v samotném historickém jádru města při současném dochování původní středověké uliční struktury. Na území Městské památkové zóny se nachází 12 nemovitých kulturních památek.

  V České republice je na 40.000 nemovitých památek, 39 městských památkových rezervací a 255 městských památkových zón. V Programu regenerace městských památkových rezervací a zón od roku 1993 rozdělil stát přes šest miliard korun a opraveno bylo přibližně 19.100 památek. Včetně peněz vlastníků objektů šlo do památkové péče celkem 15,3 mld. Kč.

  zdroj: ČTK  Nepřehlédněte