Zoo Jihlava přispěla k záchraně ohroženého druhu

18.6.2022
Ladislav Vlasák

Druh zvířat objevený ve volné přírodě teprve před padesáti lety patří k nejohroženějším druhům na světě. Zoo Jihlava přispělo k záchraně populace druhu Pekari Wagnerův úspěchem v umělém odchovu.

Objev živých pekari Wagnerových v roce 1972 způsobil malou zoologickou senzaci. Druh byl totiž známý již předtím, ale pouze z paleontologických nálezů jeho koster, a vědci ho tak považovali za dávno vymřelý druh.

„V Zoo Jihlava chováme tento druh od roku 2014 a byli jsme tak první českou zoo, kde byl pekari Wagnerův k vidění. Prvního samce a samici jsme dovezli z Tierparku Berlin, zvířata se nám však nepodařilo rozmnožit. To se nám podařilo až nyní u nového páru. Obě nová zvířata jsme také dovezli z Berlína a to v roce 2017. Samice je narozena v roce 2013 a samec je o rok mladší,“ uvedl Martin Maláč, tiskový mluvčí Zoo Jihlava.

Pekari Wagnerův je největším a nejvzácnějším ze tří druhů pekariů. Žije v extrémně horké a suché křovinaté oblasti ve středu Jižní Ameriky, nazývané Gran Chaco. Zde se pohybuje ve spleti houštin kaktusů a sukulentů díky svému klínovitému tvaru těla a silným tuhým štětinám. Má malé krátké nohy s drobnými ostrými kopýtky. Žije v menších rodinných stádech a je převážně býložravý.

 „Dvě selata se narodila 2. června a již byla s rodiči vypuštěna do venkovního výběhu. Ten musel být předtím mírně upraven, aby se miniaturní kopie dospělců neprotáhla mezerami v oplocení. Pohlaví mláďat zatím nevíme, hlavně rodičům se snažíme dopřát maximální možný klid. Přeci jen je to poprvé, co se u nás tito vzácní příbuzní prasat rozmnožili. Proto prosíme i návštěvníky o ticho a klid v okolí expozice a také aby pekariům drželi palce. Zatímco dospělci jsou z nově nastalé situace trochu nervózní, mláďata hned začala sama nebojácně prozkoumávat výběh,“ vysvětluje ředitel jihlavské zoo Jan Vašák.


Témata:

Nepřehlédněte