„Na letošní konferenci WAZA opět rezonuje zejména náš návrat divokých koní, ale na takto významné ocenění jsme mohli aspirovat jen díky tomu, že in-situ projektů realizujeme či podporujeme celou řadu,“ řekl ředitel Zoo Praha Miroslav Bobek. In-situ projekty pražské zoo jsou ty, při kterých se ohrožené druhy pomáhají chránit přímo v místě jejich ohroženého výskytu, jde tedy například o ochranu krokodýla kubánského, supů mrchožravých, gaviálů indických, indonéských ptáků, goril nížinných ve střední Africe nebo již zmíněný návrat koně převalského do původní oblasti.
Z každého vstupu se odvádí pět korun na projekty ochrany ohrožených druhů, i proto velké poděkování ředitele pražské zoo putovalo především všem návštěvníkům. „Že jsme dnes vnímáni jako jeden z významných hráčů v této oblasti, je nejen zásluha pracovníků Zoo Praha a našich partnerských organizací téměř na pěti kontinentech, ale také všech, díky nimž můžeme na poli ochrany ohrožených druhů působit v takovém rozsahu. Chci proto nyní poděkovat především našim návštěvníkům a zřizovateli, kterým je hlavní město Praha.“
Tyto projekty jsou financovány i ze sbírkového konta „Pomáháme jim přežít“ (č. ú. 43-6804660247/0100), kde se shromažďují prostředky od veřejnosti, financovány především pětikorunou, která je převedena z každého vstupu do zoo. Při klasickém fungování zoo bez omezení, která jsou teď, tak pražská zoo odvání asi sedm milionů korun na ochranu ohrožených druhů.
Ačkoli cenu WAZA Conservation Award nakonec získalo Georgia Aquarium v Atlantě, pro Zoo Praha je to ohromný úspěch. Světová asociace zoologických zahrad a akvárií sdružuje asi čtyři sta institucí. Dosavadními držiteli ceny WAZA Conservation Award jsou například Zoo Zürich, Monterey Bay Aquarium nebo Taronga Zoo.