• Zprávy
  • Stalo se
  • Sport
  • Kultura
  • Ze společnosti
  • Zajímavosti
  • nezarazene
  • Zoo smutní. Do věčných lovišť odešel patnáctiletý lev Mates

    Plzeňská zoologická zahrada se ve čtvrtek rozloučila s patnáctiletým samcem vzácného lva berberského Matesem. Významný chovný jedinec musel být uspán kvůli vážným zdravotním problémům. Jeho odkaz však žije dál v podobě patnácti potomků.

    Plzeňská zoologická zahrada se ve čtvrtek rozloučila s jedním ze svých nejoblíbenějších obyvatel. Patnáctiletý samec vzácného lva berberského Mates musel být uspán poté, co se jeho zdravotní stav prudce zhoršil.

    Mates, který do Plzně přicestoval v roce 2012 z olomoucké zoo, byl významným členem chovného programu. Za svůj život zplodil úctyhodných 15 mláďat, z nichž devět nyní žije v různých evropských zoo. Jeho genetický odkaz tak bude žít dál v dalších generacích těchto vzácných šelem.

    Rozhodnutí o eutanazii nebylo jednoduché, ale veterináři a chovatelé ho učinili s ohledem na Matesův kritický stav. Následná pitva odhalila nevratné změny na plicích a srdci, které byly příčinou jeho dýchacích obtíží.

    V plzeňské zoo nyní zůstává desetiletá lvice Tamika spolu s pěti Matesovými potomky. Zahrada nyní stojí před úkolem sestavit novou chovnou skupinu, aby mohla pokračovat v důležitém programu záchrany tohoto ohroženého poddruhu.

    Lev berberský, kdysi považovaný za zcela vyhynulého, se v přírodě už asi 80 let nevyskytuje. Díky chovům v zoologických zahradách se však daří tento poddruh lva pustinného zachovat. V současnosti je chován přibližně ve 30 evropských zoo.

    Matesův odchod není jedinou ztrátou, kterou plzeňská zoo v poslední době utrpěla. Nedávno uhynul také dvacetiletý samec irbise horského Nanschan a šestnáctiletý gepard súdánský Khalid.

    Zdroj: ČTK


    Témata:

    Nepřehlédněte