Zpříjemněte si advent pohádkami. V Praze 6 na se na vás těší loutky

10.12.2020
Zuzana Půrová

Postavičky z legendárních večerníčků, jako jsou Broučci, Birlibán, Neználkovy příhody a mnoho dalších, je možné si prohlédnout ve výlohách Skleněného paláce. Architekt Zdeněk Podhůrský byl jeden z našich největších a nejtalentovanějších výtvarníků e jeho velkou láskou byly loutky.

Stovka prototypů hraček a loutek

Spolu s Josefem Skupou a Jiřím Trnkou patřili mezi nejvýznamnější loutkaře 40. až 80. let minulého století, zanechal po sobě stovku různých vyrobených prototypů hraček a loutek – divadelních loutek a dekorací, které se staly součástí mnoha oblíbených pohádek, filmů a her.

Bitvu na Bílé hoře připomíná výstava. Prohlédněte si ji online

„Fenomén české loutky má velký kulturní a historický význam a považuji za důležité připomínat si skutečnost, že jsme byli považováni v minulém století za jednu z loutkařských velmocí. Troufám si říci, že v současném světě vlády médií a elektroniky je obzvláště důležité navázat na tradiční pohádkové příběhy a snažit se udržet jejich odkaz. Přála bych si, abych touto výstavou přispěla alespoň málem k prohloubení zájmu našich dětí o hodnoty českého kulturního dědictví,“ uvedla radní Eva Smutná, která má na starosti gesci výstavnictví.Nepřehlédněte