Zrušeno! Ostrava si letos nepřipomene osvobození Rudou armádou

7.4.2022
Redakce

Ostrava letos zruší oslavu osvobození města tradiční ceremonií 30. dubna u Památníku Rudé armády v Komenského sadech. Důvodem je ruská agrese na Ukrajině. Na Twitteru to napsal primátor Tomáš Macura.

„Tváří v tvář pokračující brutální ruské agresi na Ukrajině bych si nedokázal ospravedlnit oslavu osvobození Ostravy 30. dubna tradiční ceremonií u Památníku Rudé armády. Úctu padlým tak letos vzdáme individuálním položením květin a ekumenickou bohoslužbou v kostele sv. Václava,“ napsal primátor.

V Památníku Rudé armády v Komenského sadech jsou uloženy ostatky stovek vojáků, kteří padli při osvobozování města za druhé světové války. Před pandemií se tam každoročně konaly vzpomínkové akce. Osvobození města 30. dubna 1945 předcházela rozsáhlá Ostravsko-opavská operace, která trvala téměř dva měsíce. Přišly při ní o život tisíce sovětských a stovky československých vojáků.

Ostravští zastupitelé už před dvěma týdny rozhodli, že v reakci na invazi vojsk Ruské federace na Ukrajinu město vypoví partnerské smlouvy s ukrajinským Doněckem a ruským Volgogradem. Podle představitelů Ostravy je postoj vedení obou měst k ruské agresi takový, že nedává předpoklady pro pokračování a prohlubování dalších partnerských vztahů s Ostravou.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte