• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Zubní pohotovost v olomoucké nemocnici výrazně omezí provoz

  21.2.2024
  Doris Drienová

  Ve Fakultní nemocnici Olomouc (FN Olomouc) bude od 1. března omezena provozní doba zubní pohotovosti.

  Zatímco nyní ji lidé mohou využívat v pracovní dny i o víkendech, tak od března bude stomatologická pohotovostní služba k dispozici pouze ve dnech pracovního klidu, tedy o víkendech a svátcích. FN Olomouc to oznámila na svém webu. S provozem zubní pohotovosti pouze o víkendech a svátcích počítalo výběrové řízení krajského úřadu na zajištění této lékařské služby, ve kterém FN Olomouc uspěla.

  Lidé budou moci o víkendech a svátcích zubní pohotovost v areálu FN Olomouc využívat od 08:00 do 16:00. „Pohotovost bude zajištěna na dvou křeslech, během provozní doby budou přítomni dva lékaři a dvě sestry. V pracovních dnech mimo provozní dobu zubní pohotovosti se pacienti s akutními potížemi mohou prioritně obracet na svého zubního lékaře,“ uvedla FN Olomouc.

  FN Olomouc v oznámení upozornila, že v nutných případech mohou pacienti podle zákona o zdravotních službách navštívit také jiné zubní lékaře, což platí i pro osoby bez registrace u stomatologa. „Pacienti s akutními život ohrožujícími a krvácivými stavy budou i mimo ordinační doby zubní pohotovosti ošetření v prostorách oddělení urgentního příjmu,“ stojí v oznámení.

  Stomatologická pohotovost ve FN Olomouc naposledy omezila provoz v červnu 2022. Od té doby je ve všední dny pacientům k dispozici od 15:00 do 22:00 a o víkendech či svátcích od 08:00 do 20:00. V dopoledních a nočních hodinách je uzavřena. Omezení provozu zubní pohotovosti vedení FN Olomouc zdůvodnilo personálními a kapacitními důvody.

  Vytíženost stomatologické pohotovosti výrazně roste. V roce 2003 vyhledalo zubní pohotovost v olomoucké fakultní nemocnici 4189 lidí, o šest let později to už bylo 10.380 pacientů a v roce 2018 tam stomatologové ošetřili 16.938. lidí.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte