Zvětšení kapacity vodního přivaděče z Podhradí do Moravské brány by stálo moc času a peněz, poptávka po změnách je prý minimální

12.9.2021
Redakce

Ministerstvo hodnotilo kvůli suchům, které se objevily v celé ČR v minulých letech, možnosti zvýšení kapacity vody pro oblast Povodí Moravy. V oblasti Hornomoravského úvalu, tedy na Olomoucku, Přerovsku, Pobečví a na Hané, řešila podle úřadu řada obcí a měst nedostatek vodních zdrojů pro průmysl nebo zemědělství.

Stát tak zvážil několik variant, například dodávky z kaskády nádrží Slezská Harta a Kružberk, nejlépe mu ale vyšlo zvýšení kapacity současného ostravského vodovodu. V lokalitě by se ale musel vytvořit mimo jiné souběžný přivaděč o délce přes 24 kilometrů.

Současný přivaděč byl dokončený v roce 2003, jeho cílem bylo dodávat pitnou vodu do výrobny televizorů Philips. „V současnosti slouží pro dodávky pitné vody pro město Hranice a jeho průmyslovou zónu v množství cca 60 litrů za sekundu a jeho projektovaná kapacita je tak využitá jen asi z jedné třetiny,“ dodává ministerstvo.

Pokud vláda materiál schválí, doporučí moravskoslezskému a olomouckému hejtmanovi promítnout možný vodovod do zásad územního rozvoje.

Podle materiálu, který letos v létě dostal pro informaci kabinet premiéra Andreje Babiše (ANO), na propojení vodovodů a rekonstrukci některých vodárenských řadů v souvislosti s klimatickou změnou by bylo v Česku potřeba celkem 22,6 miliardy korun.

Zdroj: jv/ctkNepřehlédněte