Hostivice chtějí zastavět zahradu i hřiště školky, rodiče se bouří

Velkou bouři mezi hostivickými rodiči vyvolává dostavba mateřské školy. Stavba je totiž plánovaná do zahrady, kam si děti z MŠ chodí hrát. Největší odpor pak vyvolává plán, aby hojně využívané hřiště školky nahradilo nové parkoviště.

Každé odpoledne za hezkého počasí je obrázek u hostivické školky stejný. Desítky dětí si hrají ve stínu stromů okolo pískoviště, honí se po trávě a posedávají na lavičkách. Jenže to má co nevidět skončit. Město je nuceno navýšit kapacitu školky, a tak se rozhodlo postavit novou budovu. A to přímo v areálu školky.

Děti a beton

Místo zahrady budova, místo hřiště parkoviště a zásobovací cesta. Místo trávy a stromů, beton a asfalt. „Nejvíce mi vadí skutečnost, že děti přijdou o venkovní prostor na hraní – většinu parku a část zahrady. Park má krásnou a jedinečnou atmosféru,“ popisuje největší problém dostavby jedna z maminek Kateřina Svobodová. Ředitelka školky Petra Bělohlávková rodiče šokovala dalšími důsledky, které přístavba přinese: „Protože zbude jen malá zahrada a dětí bude mnohem víc, nebudou mít všechny možnost trávit čas venku. Některé z nich budou zavřené ve třídách, a to i v případě hezkého počasí! Ještě jsem neviděla školku, kde by bylo takové omezení,“ nevěřícně vysvětluje Kateřina Svobodová.

Školka nebo velkochov?

Trnem v oku rodičů je i navýšená kapacita školky. „300 dětí ve věku od 2 – 6 let na jednom místě je velkochov,“ shrnuje obavy rodičů další z maminek Lucie Tvrdíková. Rodiče dětí z hostivické školky protestují, sbírají podpisy pod petici, dokonce už jednali se starostou Jaroslavem Kratochvílem. Dozvěděli se, že na změny plánů už je pozdě. „Město má k dispozici jiné budovy a pozemky. Existuje varianta kontejnerové školky. Možností je spousta,“ dodává Lucie Tvrdíková s tím, že například budovu bývalé speciální školy Hostivice pronajala subjektu, který v ní provozuje soukromou základku. A to v květnu 2016, kdy už se muselo o dostavbě školky uvažovat. Na otázky Našeho REGIONU ohledně protestů rodičů starosta Kratochvíl neodpověděl. Jediné vyjádření, které jsme od něj dostali, tak zůstává jeho odpověď ohledně kapacity školky v minulém čísle Našeho REGIONU. „V průběhu května začne stavba mateřské školy pro 75 dětí,“ odpověděl tehdy stručně. Rodiče se nevzdávají.

Občané se cítí podvedeni

Pod peticí už je 150 podpisů, což ve školce pro cca 225 dětí není skutečně málo. K petici navíc stále přibývají podpisy i na webu e-petice.cz. „Pan starosta s námi jednal, nejdříve nás chtěl odradit tím, že změna již teď není možná, nicméně dle obecných pravidel Integrovaného regionálního operačního programu to možné je. Jestli je to možné v rámci tohoto specifického projektu v této fázi nevím, na druhou stranu již toto není naše starost. Jsme skupina občanů – zejména rodičů dětí v současné MŠ, která se cítí podvedena tím, že s nimi plány nebyly komunikovány předem, a kte rá žádá jejich změnu,“ přibližuje současný stav další maminka dítěte z hostivické školky Eva Kašíková. „O zastavění parku se dovídáme od vlastních dětí. Jsem si jistá, že pokud by se k nám tato informace dostala zároveň s informací o dostavě budovy školy v areálu, rodiče by se proti tomuto návrhu ohradili dříve,“ vysvětluje svůj pocit z podivného jednání radnice Kateřina Svobodová. „Jak si s tím pan starosta, potažmo zastupitelstvo poradí, je už jejich záležitost a to, jak to budou řešit, je jasným vzkazem pro nás rodiče, voliče,“ dodává Eva Kašíková. Náš REGION bude celou kauzu i nadále pečlivě sledovat.

(bar)

Share