Zlínský Památník Tomáše Bati připomene speciálním nasvícením budovy 130 let firmy Baťa.
Na sobotu 21. září připadá výročí založení firmy Baťa. Památník Tomáše Bati připomene tento významný den speciálním nasvícením budovy, která změní svůj vzhled hned 130krát, sdělila vedoucí památníku Magdaléna Hladká. Interiér památníku, do kterého budou pronikat měnící se barvy, bude přístupný návštěvníkům.
„Firma Baťa hrála v historii města Zlína zásadní roli. Ke konci 19. století měl Zlín necelých tři tisíce obyvatel. V roce 1932, kdy Tomáš Baťa zemřel, už počet přesáhl 26.000, a to právě díky rozvoji Baťových závodů. Výročí nám tuto historii připomíná a současně ukazuje na mimořádnost osobnosti Tomáše Bati, který o město pečoval od roku 1923 z pozice starosty,“ uvedla náměstkyně zlínského primátora Martina Hladíková (ODS).
V den jubilea se v 19:00 památník zahálí po svém obvodu do první barvy. „Barva se nenápadným přechodem symbolicky 130krát po 130 vteřinách změní. Tato pestrost poukazuje na rozmanitost Baťova podnikání. I když si jeho firmu většina z nás spojí s botami, Tomáš a později také Jan Antonín Baťa svými aktivitami obsáhli doslova barvitou škálu oborů,“ uvedl fotograf Josef Řezníček, který s památníkem na projektu spolupracuje.
Památník chce významná data a události připomínat spíše uměleckým pojetím než texty a výstavními panely. „Držíme se myšlenky autora stavby Františka Lýdie Gahury, který o památníku mluvil mimo jiné jako o svítící vitríně. Vnášíme sice do prostoru něco nového, ale přitom zachováváme jeho charakteristickou jednoduchost,“ uvedla Hladká.
Návštěvníci budou moci vstoupit do interiéru od 19:30 do 21:30. Podle organizátorů půjde o výjimečnou příležitost zejména pro fotografy a uživatele sociálních sítí. Vstup bude v daném čase zdarma. „V případě nepříznivého počasí jen prosíme účastníky, aby si ověřili na webu nebo sociálních sítích památníku, že akce není zrušena,“ uvedla Hladká.
Památník byl postaven na počest Tomáše Bati, zakladatele obuvnického impéria, který zahynul při letecké havárii v roce 1932. Památník stál již o rok později. Objekt, který patří k vrcholům zlínské funkcionalistické architektury, později využívala filharmonie a krajská galerie. Město se poté rozhodlo, že budově vrátí původní podobu i účel. Památník si po obnově lidé prohlédli poprvé v roce 2018. O rok později v něm přibyla maketa letounu Junkers F 13, ve kterém Baťa při letecké havárii v Otrokovicích zahynul.
Zdroj: ČTK