Historie unhošťského Sokola začala v 70. letech 19. století, kdy byla 16. června 1887 v hostinci U lípy založena sokolská jednota. Prvním zvoleným starostou byl Jaroslav Sekerka a prvním náčelníkem Josef Urban, kteří s ostatními členy skoro dvacet let využívali ke cvičení různých provizorních prostor.
Navzdory rakousko-uherským úřadům založený Sokol však potřeboval pro svou činnost vlastní prostory. Proto bylo roku 1902 zřízeno Družstvo pro stavbu sokolského domu a tomu se od srpna 1902 do prosince 1907 podařilo z členských peněz postavit novou sokolovnu. Bohužel po několika letech provozování byla během první světové války určena pro raněné vojáky a tak si na svou nejslavnější éru během první republiky musela ještě počkat.
Miliónovou organizaci zdecimovala válka následovaná totalitou
Období mezi válkami přálo Sokolu nejvíce v našich novodobých dějinách. Sokol té doby nebyl jen sportovní organizací, ale i spolkem pro volný čas, který pořádal pěší i cyklo výlety a členové místní jednoty se účastnili také meziválečných sletů. V tomto období se počet členů celého Sokola blížil skoro jednomu milionu a nebýt další války a následných politických změn jistě by tato hranice byla zlomena. Během druhé světové války byl Sokol prakticky úplně utlumen a tento útlum pokračoval prakticky až do roku 1989. Teprve poté se podařilo činnost plně obnovit.
O tom všem se podrobně dozvíte na výstavě, kde si budete moci prohlédnout i předměty ze cvičení, všesokolských sletů, divadla nebo sokolské knihy.