14 lidí skončilo v nemocnici! Obyvatele domu přiotrávil oxid uhelnatý

17.11.2022
Simona Knotková

Dvě desítky lidí se v noci na čtvrtek v bytovém domě v areálu Nového dvora u Kunovic na Uherskohradišťsku přiotrávily oxidem uhelnatým. Sanitky převezly do nemocnice celkem 14 osob, stav zraněných však nebyl vážný. Důvodem byly zplodiny spalin z elektrocentrály, které se rozšířily po celém domě.

Mezi pacienty převáženými do nemocnic byli také nezletilí. „Stav pacientů naštěstí nebyl v době převozu do nemocnice vážný. Pacienti byli převezeni do Krajské nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně a Uherskohradišťské nemocnice,“ uvedl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje (ZZS ZK) Jakub Omelka.

Do zlínské nemocnice bylo převezeno sedm pacientů s otravou, tři dospělí a čtyři děti. „Dospělí pacienti dostávali kyslíkovou terapii a byli dnes ráno propuštěni domů. Děti jsou ještě hospitalizované, ale nejsou v ohrožení života. Jejich stav se zlepšuje a vypadá to, že budou moci být dnes odpoledne nebo v pátek ráno propuštěni,“ řekla ve čtvrtek mluvčí zlínské nemocnice Dana Lipovská.

V bytovém domě byl odpojen přívod proudu. „Jeho obyvatelé tuto nepříjemnost vyřešili instalací elektrocentrály v suterénu domu bez dalších opatření. Zplodiny spalin z elektrocentrály tak pronikaly do všech prostor domu. Asi po týdenním používání jedna z obyvatelek přivolala zdravotníky, protože její dítě trpí nevolností. Zdravotníci po příjezdu zjistili, že už větší část obyvatel domu má příznaky otravy a začínají posedávat a polehávat ve společných prostorech domu,“ uvedl Žemlička.

Po příjezdu hasičů vykazovalo 20 lidí příznaky otravy oxidem uhelnatým. „Velitel zásahu požádal o příjezd dalších vozidel s kyslíkovými lahvemi. Na místě jsme tak měli celkem tři automobilové cisterny, které měly ve vybavení dostatečné množství kyslíkových lahví, a také jeden dopravní automobil pro případný odvoz zraněných osob. Následně přijely další sanitní vozy, ale také další hlídky Policie České republiky, protože bylo potřeba zmírnit napjatou atmosféru,“ uvedl mluvčí hasičů Roman Žemlička.

Na místě zasahovalo velké množství výjezdové techniky záchranářů. „Konkrétně šlo o dva vozy rendez-vous a dva vozy rychlé zdravotnické pomoci. K vozům ZZS ZK se přidaly také dva převozové sanitní vozy. Za spolupráci děkujeme i zbylým složkám IZS, které se zásahu účastnily,“ uvedl Omelka.

Hasiči odvětrali dům a pomáhali s přenosem lidí do sanitek. „Po odvětrání domu a po opětovném kontrolním měření byla zjištěná nulová koncentrace oxidu uhelnatého,“ uvedl Žemlička.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte