• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 20 let v EU. Pardubice budou celý rok slavit

  8.4.2024
  Simona Knotková

  Pardubice si budou během celého roku připomínat 20. výročí vstupu České republiky do Evropské unie. Město chce do sportovních, kulturních a společenských akcí co nejvíc zapojit veřejnost, uvedlo v tiskové zprávě.

  Česká republika vstoupila do Evropské unie 1. května 2004 společně s Estonskem, Maďarskem, Lotyšskem, Litvou, Polskem, Slovenskem, Slovinskem, Kyprem a Maltou.

  „Toto výročí je pro nás příležitostí k reflexi, oslavě a posílení vazeb s Evropskou unií a jsme rádi, že můžeme tuto cestu oslavit společně s našimi obyvateli. Vstup České republiky do Evropské unie před 20 lety je historickým milníkem, který otevřel dveře k novým možnostem a příležitostem pro naši zemi,“ řekl primátor Jan Nadrchal (ANO).

  V dubnu a v květnu se bude konat multikulturní festival a venkovní fotografická výstava o partnerských městech. Následovat bude Den Evropy v parku Na Špici, který je určený pro žáky druhé stupně. Připravený je také Evropský den jízdních kol.

  „Téma Evropy bude v červnu reflektovat i letní část městských slavností. Kromě programu na Pernštýnském náměstí se akce přesune i do Kulturního domu Hronovická, na Příhrádek nebo na třídu Míru, kde budou probíhat kreativní workshopy spojené s tématem Evropy,“ řekla náměstkyně primátora Jiřina Klčová (ANO).

  V srpnu oslavy budou pokračovat ve Sportovním parku, které budou ozvěnami letní olympiády v Paříži. Dále pak Dny Evropského dědictví opět dají lidem možnost poznat historické památky a místa, která obvykle nejsou přístupná.

  Při Evropském dni koní si město připomene historii a kulturní dědictví spojené s chovem koní, drezúrou, dostihovými sporty a dalšími jezdeckými aktivitami.

  „Celoroční oslavy vstupu ČR do EU vyvrcholí výstavou, která připomene a zrekapituluje všechny projekty realizované díky dotacím z EU od počátku až do současnosti,“ dodala Klčová. Vstup na všechny akce je podle ní zdarma.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte