• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • 44 tisíc slepic z Třebíčska bude utraceno kvůli vysoce patogenní ptačí chřipce

  16.2.2024
  Doris Drienová

  Na Třebíčsku v pátek pracovníci likvidují druhý chov postižený vysoce patogenní ptačí chřipkou. Je v Častoticích, místní části obce Zahrádka. Ve dvou halách tam je okolo 44.000 slepic. Ve čtvrtek už bylo usmrceno zhruba 11.500 nosnic ve Vanči.

  Obě hospodářství patří společnosti Líheň Studenec, nákazu v nich Státní veterinární správa (SVS) potvrdila ve středu.

  První skupina v pátek vstoupila do haly v Častoticích před 10:00, vedle pracovníků firmy v ní jsou příslušníci hasičského záchranného sboru, sdělila mluvčí krajských hasičů Petra Musilová. V jedné hale tam je 39.000 drůbeže a ve druhé 5000. Slepice jsou podle veterinářů usmrcované v kontejnerech oxidem uhličitým, stejně jako ve Vanči. Mrtvá drůbež je odvážená do asanačního podniku Žichlínek.

  Utrácení se zatím vyhnulo druhé hale s drůbeží ve Vanči, kde je geneticky významný chov s více než 13.000 kusy. Nákaza se tam neprokázala. Tento chov je stále pod dozorem, řekl v pátek Božek Vejmelka, ředitel krajské veterinární správy.

  Vzorky byly v chovu firmy Líheň Studenec odebrané při monitoringu v desetikilometrovém pásmu dozoru okolo ohniska ptačí chřipky ve Valdíkově. Chov firmy AGRO-V ve Valdíkově s 50.000 kachnami byl zlikvidovaný minulý týden. SVS v návaznosti na změnu nákazové situace rozšířila ochranná pásma okolo chovů, v nichž platí mimořádná veterinární opatření.

  Ptačí chřipka se letos v Česku vyskytla v pěti velkochovech. Před Valdíkovem byla dvě ohniska v Pardubickém kraji, v Kosoříně v okrese Ústí nad Orlicí a na farmě Sklené na Svitavsku. Ve Skleném bylo usmrceno 20.000 kusů drůbeže a v Kosoříně 73.000 slepic a kohoutů.

  V malých chovech byla od začátku letoška v ČR ptačí chřipka podle údajů SVS potvrzená v 18 případech. Nákaza byla zjištěná také na pěti místech u volně žijících ptáků.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte