Aby se z vánočních svátků nestala štvanice. Užijte si svátky v lehkém stylu

17.12.2020
Jiřina Pouzarová

Aby se z vánočních svátků nestala štvanice, která skončí hromadou balicího papíru, nechtěných dárků a totálním vyčerpáním, nabízíme vám několik užitečných tipů.

Nedělejte věci jen proto, že musíte

Zpomalte a vánoční svátky si užijte. V jednoduchosti je síla – zjednodušení svátečních tradic, vaření, pečení, nakupování i výzdoby vás zbaví předvánočního stresu.

Nedělejte věci jen proto, že „se to musí“. Nechte si jen ty vánoční ozdoby, které máte rádi, a nekupujte stále nové. Jako vánoční dekorace poslouží třeba ovoce a oříšky, které se zaručeně snědí, nebo přírodniny, které nasbíráte na procházce s dětmi. Pokud vaše děti již vylétly z rodinného hnízda a bude letos slavit Vánoce jen ve dvou, nemusíte kupovat řezaný stromek. Ozdobte si keř na zahradě nebo pokojovou rostlinu v květináči.

Pro originální Vánoce. Tipy na netradiční překvapení přátel i rodiny

Nenechte se zlákat k neuváženým nákupům

Vyhýbejte se obchodním domům a různým slevovým akcím, které lákají k neuváženým nákupům. Alespoň malý dárek potěší každého, ale kde je psáno, že to musí být předmět? Dobrou volbou je zážitek, kterého se zúčastní celá rodina. Třeba předplatné do divadla, poukázky do fitnesscentra či permanentky do bazénu. Mlsné jazýčky zase určitě ocení jedlé, vlastnoručně připravené spotřebovatelné dárky jako jsou zavařeniny, sušenky, kořenicí směsi nebo třeba aromatické oleje a octy.

Místo do drahého vánočního papíru zabalte letos dárky do obyčejného balicího papíru, který zkrášlíte třeba kořením či sušeným ovocem.

Nechtěné dárky a co s nimi? Zkuste se inspirovat s námi

Myslete také na druhé

O vánočních svátcích je dobré myslet nejen na své nejbližší, ale také na potřebné. Do svátečního programu můžete začlenit dobré skutky – třeba přispět na dárky dětem z dětských domovů nebo darovat potraviny do místní potravinové banky. Můžete s také vydat s krabičkou vánočního cukroví do domova seniorů. Hračky a knížky, které vašim dětem již dosloužily, můžete věnovat dětskému domovu. Dobrým nápadem také je sesbírat při procházce v lese pohozený odpad (jen nezapomeňte na igelitový pytel a rukavice).Nepřehlédněte