Adoptujte si píšťaly z kostela v Sobotíně, a přispějte tak na rekonstrukci varhan

22.11.2021
Redakce

Adopcí píšťal podle vlastního výběru mohou přispět lidé na rekonstrukci více než 100 let starých cenných varhan z kostela svatého Vavřince v Sobotíně. Vybrat si mohou jednu píšťalu i vícero, částky se pohybují od několikasetkorunových položek až do 8000 korun. Rezervovat si je mohou na speciálních stránkách, které vytvořili studenti Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého v Olomouci. Stejní tvůrci stojí za podobným projektem týkajícího se opravy vzácných Englerových varhan z olomouckého kostela svatého Mořice, sdělil ČTK farář Milan Palkovič.

Adopce píšťal by měla přispět na rekonstrukci, která vyjde na téměř milion korun. Varhany z roku 1895 neprodělaly od svého vzniku generální opravu, proto bylo již potřeba přistoupit k zásadnímu technologickému kroku. „Na začátku srpna byl vybrán zhotovitel rekonstrukce, renomovaný varhanář Pavel Stehlík z Karlína na jižní Moravě, který nabídl varhany opravit za celkovou částku 988 tisíc korun,“ uvedla farnost na svých stránkách. Varhany kvůli opravě musejí být postupně demontovány; pokud se bude dařit uvedenou částku vybrat, rozeznít by se mohly opět přibližně za tři roky.

Lidé si mohou na stránkách farnosti vybrat jakoukoliv z několika set píšťal a do týdne po rezervaci příslušnou částku zaplatit. Přispět na opravu cenných sobotínských varhan tak může kdokoliv snadno a rychle. Podle informací ze stránek je již několik desítek píšťal „adoptováno“, cena za adopci jednotlivých píšťal se pohybuje od 400 do 8000 korun. Kromě adopce píšťal mohou lidé na opravu varhan přispět také při sérii benefičních koncertů, které farnost při této příležitosti chystá. První z nich se uskutečnil na konci září, kdy se vybralo téměř 9000 korun. Další, tentokrát vánoční koncert, je naplánován na 25. prosince.

Varhany s mechanickým hracím stolem v kostele sv. Vavřince v Sobotíně postavila v r. 1895 významná moravská varhanářská firma bratří Braunerů z Uničova. Jde o mimořádně kvalitní romantické jednomanuálové varhany s pedálem, které jsou i přes řadu následných zásahů dochovány v původním stavu. Cenná je především jejich zvuková stránka. „Jedná se o jeden z mála dochovaných nástrojů uničovské firmy Brauner, který je dochován v intaktním a funkčním stavu. Řada technických a zvukových řešení je naprosto unikátní, proto je jediným smysluplným řešením obnovy vzácného nástroje jeho restaurování,“ doplnila farnost na svých stránkách.

Zdroj: ČTKNepřehlédněte