Agresivní ruský hadohlavec ohrožuje české ryby

4.8.2022
Doris Drienová

Hadohlavec skvrnitý je dravá ryba, která se k nám rozšířila z Ruska a jihovýchodní Asie. V českých vodách je hrozbou pro původní druhy ryb, ke kterým se chová jako predátor a navíc jim krade potravu – proto byl nově zařazen na unijní seznam invazních druhů.

Seznam invazních nepůvodních druhů s významným dopadem na Unii byl 2. srpna doplněn o dalších 17 zvířat a 5 rostlin, celkově je na něm tedy zapsáno už 88 druhů, které ohrožují biodiverzitu a ekosystémy v Evropské unii.

„Nově je mezi ostře sledovanými druhy had korálovka pruhovaná, pták bulbul šupinkový, veverka Finlaysonova, jelen axis indický a čtyři druhy mravenců – Solenopsis gemináta, Solenopsis invicta, Solenopsis richteri a Wasmannia auropunctata,“ uvedla v tiskové zprávě Dominika Pospíšilová, mluvčí ministerstva životního prostředí.

Podle ministerstva je pro českou přírodu důležité, že na seznam byly nově přidané především některé druhy ryb. Týká se to třeba sumečka černého, už zmíněného hadohlavce skvrnitého, ale také některých druhů, které jsou oblíbené u akvaristů – gambusie komáří a gambusie Holbrookova.

„Na nově zařazené druhy na unijní seznam invazních nepůvodních druhů se pochopitelně vztahují omezení stanovené nařízením, jako jsou zákazy jejich držení a chovu či pěstování, dovozu a převozu v rámci EU, jejich uvádění na trh, obchodování s nimi, i jejich vypouštění do přírody,“ sdělil Jan Šíma, ředitel odboru druhové ochrany a implementace mezinárodních závazků MŽP.

Pokud tedy jako zájmový, nekomerční chovatel vlastníte zvíře uvedené na tomto seznamu invazních druhů, můžete si ho u sebe nechat na dožití. Zároveň ale máte povinnost zabránit jeho dalšímu rozmnožování a případnému úniku do volné přírody a navíc musíte každého jedince registrovat prostřednictvím speciálního formuláře. „Komerční subjekty mají dvouletou lhůtu, od data zařazení druhu na unijní seznam, aby za podmínek stanovených nařízením vyčerpaly své zásoby,“ dodává Pospíšilová.

Odborníci teď budou druhy, které byly na seznam nově přidané, sledovat ve volné přírodě, aby tak v případě nově zjištěného výskytu mohli včas zasáhnout a populaci odstranit.

Zdroj: ČTK


Témata:

Nepřehlédněte