Albrecht z Valdštejna. Zajímavý průvodce vaší dovolené

3.4.2021
Fefík
Další fotky

Sdružení Český ráj ve spolupráci s kolegy z Jizerských a Lužických hor a Máchova kraje připravilo turistickou novinku v podobě nové nabídky k tématu slavného vévody Albrechta z Valdštejna. Součástí tehdejšího panství známého vojevůdce byla řada míst nejen v Českém ráji, jako jsou Jičín, Dětenice, Turnov, Mnichovo Hradiště nebo Sychrov, ale také památky v okolních regionech.

Po stopách Albrechta z Valdštejna se tedy můžete také vydat třeba do Frýdlantu, na Lemberk, Bezděz, do České Lípy, do Prahy nebo do Chebu. Průvodcem vám bude brožurka, nový web na doméně www.albrechtzvaldstejna.cz a facebookový profil.

Rekonstrukce Valdštejnské lodžie se Jičínu prodraží. Odhalila špatný stav zdiva a trámů

„Než se brány památek otevřou, a my pevně věříme, že to bude brzy, chceme připravit jednoduchou mapku s motivační hrou, do níž budou návštěvníci moci na zapojených památkách sbírat razítka. Pro zdatné sběratele pak máme připravené odměny v podobě pamětních minci a další propagační předměty,“ doplnila Jitka Kořínková, ředitelka Sdružení Český ráj.

Přímo na hradě Valdštejně bude ke koupi publikace Po stopách Valdštejnů. Kniha (za 270 korun) pojednává nejen o významných členech tohoto rodu, ale zabývá se i neobyčejně bohatým kulturním dědictvím rodu a dalšími historickými souvislostmi. Publikace byla vydána za finanční podpory Ministerstva kultury v rámci projektu NPÚ Valdštejnové – lvi ve službách císařů.

A kdo byl Albrecht z Valdštejna?

Albrecht Václav Eusebius z Valdštejna se narodil 14. září 1583 v obci Heřmanice u Jaroměře. Zemřel 25. února roku 1634 v Chebu. Byl český vojevůdce a politik, vévoda meklenburský, frýdlantský a kníže hlohovský a zaháňský. Vedle Jana Tserclaese Tillyho byl nejvyšším velitelem císařsko-ligistických vojsk během třicetileté války (1618 – 1648). V této válce bojoval na straně císaře proti Protestantské unii. Později pak upadl v nemilost a byl císařskými důstojníky úkladně zavražděn.

FOTO: Valdštejnové a jejich panství

Valdštejnové a jejich panství - 0 jičín konfiskát po smiřických pet41 f bučinaValdštejnové a jejich panství - 1 frýdlant koupil albr 1622 lesvValdštejnové a jejich panství - 3b hrad valdštejn smiřickýchValdštejnové a jejich panství - 2b azv portrét z třebíčského zámku ev a34Valdštejnové a jejich panství - 4 bezděz konfiskát albr
Další fotky
Valdštejnové a jejich panství - 3c kumburk po smiřickýchValdštejnové a jejich panství - 5 dymokury získal v konfiskacích albrechtValdštejnové a jejich panství - 6 valtické kartouzy zač budování 1630 lesvěValdštejnové a jejich panství - 7 svtzValdštejnové a jejich panství - 7c letem svValdštejnové a jejich panství - 7b dceru Marii Alžbětu (1625 – 1662), pr.za hraběte Rudolfa Kounice eva 34Valdštejnové a jejich panství - 9 karel ferdinand wikiValdštejnové a jejich panství - 8 valdštejns palác svtz


Nepřehlédněte