Rekonstrukce Valdštejnské lodžie se Jičínu prodraží. Odhalila špatný stav zdiva a trámů

12.3.2021
Fefík

Během bouracích prací v Lodžii se zjistilo, že zdivo stěn v prostoru rekonstruovaných místnosti je značně nesourodé a stěny byly staticky nestabilní. Některé části je třeba odstranit a znovu vyzdít. V prostoru bývalé černé kuchyně byly zjištěny poruchy klenby, kterou je třeba staticky zajistit. Také je třeba opravit historicky cenné omítky, které se zde nacházejí. Některé trámy byly zničené a nebyly schopné nést nový strop, proto je v dodatcích rovněž obsaženo umístění ztužujících věnců v navazujících zdech a provedení nového ocelového stropu. Veškeré úpravy se dějí po konzultaci s památkáři. Cena díla se započtením dodatků je 29,97 milionu korun (včetně daně).

Jádrem stavebních prací je vybudování víceúčelového sálu ve Valdštejnské lodžii, bude ale také zrekonstruováno několik dalších místností, část Čestného dvora a historický sklep. Sál získá do vybavení audiovizuální techniku a zásuvné hlediště.

Stavební práce budou pokračovat po celý rok 2021, zprovoznění sálu je plánováno na jaro 2022.

Geopark Český ráj se rozrostl. Je za tím snaha odvést turisty z nejzatíženějších oblastí

Projekt Cesta Valdštejnských architektů je realizován ve spolupráci s polských partnerem, Nadací zámku Gorzanów. Sestává se z částečných rekonstrukcí Valdštejnské lodžie a zámku Gorzanów, který se nachází v polském Kladsku. Dále je do projektu zahrnuta informačně propagační část, jež chce návštěvníky seznámit s Valdštejnovými architekty – Giovannum Pieronim a Carlem Luragem. Vzniknou materiály jako třeba cestoknížka, propagační film, pohlednice či expozice, které se budou zabývat nejen Lodžií a Gorzanówem, ale i zámky Náchod, Humprecht a muzeem Kłodzko.

Na to vše byla schválena dotace z evropského programu přeshraniční spolupráce Interreg V-A Česká republika. Město Jičín nyní usiluje ještě o jednu dotaci, a to z programu regenerace památek, sdělil tiskový mluvčí jičínské radnice Jan Jireš.

Byl to tak špatný rok? Turnovské památky a cestovní ruch rekapitulujíNepřehlédněte