Anketa Alej roku má i dvě plzeňské nominace. Soutěží alej u Boleváku a u řeky Úslavy

3.11.2021
Andrea Jančová

Osm stromových alejí z celého Plzeňského kraje bojuje o celostátní titul Alej roku 2021, dvě z nich se nacházejí přímo v Plzni – dubová alej u Velkého boleveckého rybníka a smíšená alej u řeky Úslavy.

O titul soutěží celkem 93 nominovaných stromořadí z celé České republiky, o vítězi rozhoduje veřejnost v internetovém hlasování na webu www.alejroku.cz. To začalo včera a potrvá do 11. ledna příštího roku. Kromě vítězné aleje, která se bude chlubit jedenáctým titulem Alej roku, organizátoři zveřejní i nejoblíbenější krajská stromořadí. Tím se v roce 2014 stala Plzeňany oblíbená alej Kilometrovka.

Alej Bolevak

Dubová alej u Velkého boleveckého rybníka patří v Plzeňském kraji ke známým stromořadím. Alej má přes 20 stromů a její součástí jsou tři památné stromy. Tyto tři duby letní jsou zbytkem původního osázení hráze z 15. století. Největší z nich s obvodem kmene 710 cm dosahuje výšky 29 metrů.

Druhá nominovaná alej se nachází mezi Lobezským parkem a řekou Úslavou. Jedná se o alej smíšenou, kterou tvoří převážně javory stříbrné. Stromy na pravém břehu řeky byly vysázeny v roce 1933 při budování říčního koupaliště, jež si prosadili obyvatelé Lobez a Letné.  Stromy už tehdy poskytovaly koupajícím příjemný stín. Alejí prochází Naučná stezka údolím Úslavy.

Zdroj : vz/TZ PLzeň


Témata:

Nepřehlédněte