Anna K, Aneta Langerová nebo Sto zvířat. Valečovské kulturní léto budiž pochváleno

11.6.2022
Fefík

Hrad Valečov najdete čtyři kilometry na východ od města Mnichovo Hradiště. Leží nad obcí Boseň, na okraji skalního vrchu Mužský. Z původního středověkého hradu se dochovala jenom zřícenina. Užít si tu mohou ale nejen příznivci památek, ale i milovníci hudby.

Obec Boseň totiž na hradě pořádá Valečovské kulturní léto. Možná, že některý plánovaný koncert vás osloví:

17/6 Stromboli + ANNA K.

24/6 Zdeněk Izer + Vladimír Hron + Oldies 90

3/7 Škwor + Wix Luboš Odháněl

8/7 Walda Gang + Alkehol

15/7 Dan Bárta + Aneta Langerová

22/7 Argema + Jelen

5/8 Sto zvířat + BOOGIE BOYS (PL)

12/8 Traktor + Debil Heads

(Začátky koncertů v 19:30)

Příští sobotu bude v Mladé Boleslavi dobový letecký den

 

Pokud ne, prozradíme něco o samotném hradu Valečov, jeho prohlídka totiž rozhodně stojí za vidění.

Původní dřevěný hrad postavili ve skalách Valečovští z Valečova po roce 1300. Hrad byl i částečně vytesán do okolních pískovcových skal. Prvně je Valečov písemně zmíněn během let 1316–18, kdy mezi sebou vedli jisté šarvátky šlechta z Valečova a Vok z Rotštejna. Zajímavostí je český název hradu, protože v tehdejší době se pojmenovávalo především německy. V pramenech se hrad uvádí jako pustý od roku 1652, ale později se sem nastěhovala na dobu kolem dvou století chudina, která byla násilně vykázána v roce 1892 do obecního chudobince. Valečov v té době sloužil i jako zdroj levného stavebního materiálu.

Návštěvní doba hradu: červen, září: denně, mimo pondělí 9 – 18 hodin; červenec a srpen: denně 9 – 18 hodin.

Prachovské skály mají opravené cesty, schody a zábradlí. Nabízejí i zříceninu hradu nebo koupání

 

A komu se nechce na hrad, může si projít Příhrazské skály. I když známé Drábské světničky jsou stále uzavřeny, pořád tu na turisty číhá dostatek zajímavostí. Je tu skalní hrad Klamorna s rozpoznatelnou zříceninou Píčova statku z 16. století. Jsou tu Staré Hrady, někdy zvané Stará Hrada, aby se nepletly se stejnojmenným zámkem na Jičínsku. Je tu skalní hrad Hynšta, vlastně jen ve skále vytesaná světnička, rozšířená v 17. století na modlitebnu; využívali ji čeští bratři, kteří se zde ukrývali.

Stejně tak si lze vyšlápnout na vrch Mužský, nejvyšší bod okresu Mladá Boleslav, nebo na Krásnou vyhlídku, kde je příjemná restaurace a malé zoo.

(Zdroje: stránky obce Boseň a hradu Valečov)


Témata:

Nepřehlédněte