Plzeňští archeologové zahájili pátrání po pozůstatcích americké polní nemocnice z konce druhé světové války. Tým odborníků z několika institucí se snaží lokalizovat přesné místo, kde stála největší americká polní nemocnice na západě Čech.
Nemocnice fungovala v Borském parku od května do září 1945 a poskytovala péči nejen americkým vojákům, ale i místním obyvatelům. Působilo v ní kolem 300 vojáků včetně 40 sester a 40 lékařů. Byla vybavena moderními prostředky včetně penicilinu, který v té době nebyl běžně dostupný.
Výzkumníci čelí několika výzvám. Velká část původního areálu je dnes zastavěna tenisovými kurty, což komplikuje průzkum. Archeologové proto využívají kombinaci metod – studují historické fotografie, svědectví pamětníků a provádějí geofyzikální průzkum pomocí georadaru.
Vedoucí výzkumu Pavel Vařeka z katedry archeologie Západočeské univerzity v Plzni uvedl, že cílem je nejen přesně lokalizovat pozůstatky nemocnice, ale také vytvořit její virtuální 3D rekonstrukci. Ta by měla být dostupná návštěvníkům parku prostřednictvím mobilní aplikace s rozšířenou realitou.
Výzkum je součástí rozsáhlejšího projektu „Zdivočelá země“, který se zaměřuje na archeologické stopy konce druhé světové války a poválečného období. Kromě nemocnice se vědci chystají prozkoumat i pozůstatky protiletadlové obrany kolem Plzně.
Veřejnost se bude moci s prací archeologů seznámit během oslav osvobození od 2. do 6. května. Vědci plánují menší odkryv a prezentaci svých dosavadních zjištění přímo na místě.
Zdroj: ČTK