Ateliér Hany Wichterlové převezme Praha, památku svěří Galerii hlavního města

23.6.2019
Fefík
Další fotky

O budoucnosti unikátního ateliéru a přilehlé zahrady vedlo bývalé vedení Prahy 1 s hlavním městem spor, radní Prahy 1 pro investice Vladan Brož teď připravil s pražskou radní pro kulturu Hanou Třeštíkovou dohodu, podle které ateliér a zahradu na své náklady zrekonstruuje hlavní město a k provozu jako muzejní prostor je připraví Galerie hl. m. Prahy.

„Ateliér a zahrada pod Petřínem jsou skrytým krásným místem, které se tak po letech konečně otevře Pražanům i dalším návštěvníkům. Dílo sochařky Hany Wichterlové je jednou z cenností, které zde není jen pro obyvatele Prahy 1, proto jsme se s hlavním městem dohodli na odsvěření a díky tomu i opětovném zpřístupnění unikátního prostoru,“ řekl radní pro investice Prahy 1 Vladan Brož.

Hlavní město je nyní připravené ateliér, který je národní kulturní památkou, spolu se zahradou zrekonstruovat. Vznikne také nová přístupová cesta, o jejíž podobě se nyní bude jednat. Ateliér je nyní přístupný jen skrze obytný dům. Provoz nově vzniklého živého muzejního prostoru zajistí Galerie hl. m. Prahy.

Sochy nad Nuselským údolím. Na řadu přišel všestranný Ota Janeček

„Dříve vedení Prahy 1 takový postup blokovalo a ateliér zatím zbytečně chátral. Mám tedy radost z této konstruktivní dohody, ze které budou mít všichni Pražané v budoucnu užitek,“ okomentoval současná jednání mezi městskou částí a magistrátem starosta Prahy 1 Pavel Čižinský.

„Dohodu vítají také členové rodiny Hany Wichterlové, kteří jsou připraveni věnovat umělecká díla sochařky a vybavení ateliéru. Věřím, že se nám také díky tomu povede zachovat genius loci a v centru města vytvořit klidné místo s odkazem na jedinečnou postavu české meziválečné avantgardy,“ řekla pražská radní pro kulturu a památkovou péči Hana Třeštíková.

V předpolí Písecké brány byla odhalena litinová fontána Vějíř Žofie Chotkové

Hana Wichterlová patří k nejvýraznějším osobnostem českého moderního sochařství. V ateliéru pod Petřínem pracovala přes 50 let, se svým manželem Bedřichem Stefanem v něm také přijímala návštěvy Otto Rothmayera, Jaroslava Seiferta, Josefa Topola a dalších osobností naí kultury. Místo dokumentoval na svých fotografiích také Josef Sudek, který měl svůj ateliér jen několik minut chůze odtud.
Podle Galerie hl. m. Prahy by ateliér a zahrada mohly sloužit ke komorním doprovodným výstavám, tematickým přednáškám spojeným s historií meziválečné avantgardy, workshopům a sympoziím na téma odkazu Hany Wichterlové na půdě zahrady.

Zdroj: web Prahy 1

FOTO: Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě

Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě - 1 irozhlAteliér Hany Wichterlové na Újezdě - 2 wichterlov ženy v umění_Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě - 3 P1170798Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě - 4 zahradka2Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě - 4b wichterl
Další fotky
Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě - 5 prdomyAteliér Hany Wichterlové na Újezdě - 6 prdomyyAteliér Hany Wichterlové na Újezdě - 8 prdomyyyAteliér Hany Wichterlové na Újezdě - 9 DSCN5057Ateliér Hany Wichterlové na Újezdě - 0 DSCN5055


Nepřehlédněte