• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Atrakce na suti a bordelu. Boží Dar spouští kontroverzní lyžařský park

  24.6.2024
  Jan Štoll

  Boží Dar otevře centrum pro akrobatické lyžování, na které se těší nadšenci z celé republiky. Místní lidé místo toho sledují, jak zásadně gigantický projekt proměnil horizont nad obcí. A mají strach, zda novou atrakci neodnesou zničením vodního zdroje.

  Na Božím Daru již několik let vzniká úplně nový „kopec“. Na jedné ze sjezdovek místního skiareálu Hranice, který neustále rozšiřuje nabídku sportovního vyžití, byla vybudována dvojice obrovských ramp pro akrobatické lyžování. Provoz má být zahájen již během července.

  Na Banger park Hranice už poutají i stránky freestylových nadšenců. „Těšit se můžeme na dvě varianty – menší skok, s tablem kolem tří metrů, který už je v testovacím provozu. Větší varianta skoku do bagu by měla mít table s délkou 10 metrů. To by mohl být velký „game changer“ pro českou freeski a snowboard komunitu,“ lze se dočíst na webu projektu.

  „Jestli se vše podaří podle plánu, budeme mít v Česku perfektní tréninkovou facilitu, která rozhodně posune úroveň českých riderů,“ těší se nadšenci. „Proměnit strach a nejistotu v zábavu, která vás chytí za srdce a už nikdy nepustí,“ slibují jim webovky skiareálu Hranice.

  Nejistota ale už několik let nepouští především místní, kteří denně sledují, co se na staveništi odehrává a jak moc celý projekt zasahuje do krušnohorského horizontu, kdysi malebného a tolik vyhledávaného turisty.

  V obří mase, která postupně dostala charakteristický tvar nájezdové rampy pro lyžařské atrakce, bylo totiž od roku 2017 možné spatřit cihly, suť a jiný pochybný odpad. O stavbu v lokalitě mimořádně cenné coby vodní zdroj i přírodní biotop se tak v minulosti zajímaly i orgány správy životního prostředí. Nicméně vše vyšumělo bez vyšetření.

  Někdejší louky jsou součástí ochranného pásma vodního zdroje druhého stupně a při navážení materiálu opakovaně vznikalo podezření na kontaminaci vody, zejména když se hovořilo dokonce o přítomnosti stavebního materiálu obsahujícího azbest.

  Objevilo se dokonce podezření, že na navážce se objevila i rašelina z místního rašeliniště, vykopaná při stavebních pracích na sousedící parcele. Což zajímalo i báňský úřad.

  Základ byl od roku 2017 tvořen mimo jiné i drtí vzniklou při frézování silnice. Na něj se postupně naváželo vše, co bylo po okolí k sehnání. Tato v podstatě skládka byla po několika letech zakryta vrstvou zeminy, takže inspekce zkonstatovala, že „došlo k zavezení odpadu zeminou, takže aktuálně už není viditelný“. Což ale nijak nesnižuje riziko kontaminace vod i krajiny.

  Na situaci byl opakovaně upozorňován starosta Božího daru Jan Horník, který je jinak je znám jako velký bojovník proti odpadkům. Lidé z Božího daru vzpomínají, kterak starosta s rozčílenými komentáři rozesílal fotografie několika kusů odpadků, zanechaných v lese turisty. V tomto případě ale vždy zdůrazňoval spíše obchodní zájmy spřáteleného božídarského skiareálu.

  Po Božím Daru se totiž hovořilo také o příliš velkém množství náhod, zejména v souvislosti s osobou majitele vleku vedoucího k navezenému kopci a současně místního stavitele a vlivného podnikatele.

  Jak píší freestyleři, součástí nabídky bude i tzv. airbag, nafouklý polštář pro dopad lyžařských akrobatů přes celé doskočiště můstku.

  Zdroj: Banger park Hranice

  Jenže jejich „tréninková facilita“ se coby nepřehlédnutelná konstrukce stane výraznou součástí horizontu. A nebude to příliš hezký pohled. V obci, které si svůj marketing postavila na souladu s přírodou. V oblasti, která je kromě hydrologického významu také nejvýše položeným lučním společenstvím v Krušných horách. Jak pan starosta Horník velmi rád připomíná. Je tedy otázkou, kdo je v Božím daru ten „game changer“, co obrátil směr hry. Místní vám mimo záznam řeknou i jméno.

  Zdroj: Autorský text  Nepřehlédněte