„Početná je rovněž skupina lidí v předdůchodovém věku, která se již nyní potýká s nezvladatelnými dluhy. Jen v uplynulém roce bylo exekuční řízení vedeno proti 167 tisícům lidí ve věku 50-60 let. Při odchodu do důchodu se ekonomická situace u dlužníka, na kterého je uvalena byť jen jedna exekuce, výrazně zhoršuje,“ uvádějí organizace ve svém prohlášení, zaslaném Našemu REGIONU.
Podle slov Karla Schwarze z Evropské sítě proti chudobě zbyde seniorovi s průměrným důchodem po srážkách necelých devět tisíc korun, přičemž řada seniorů má mnohem nižší důchod a musí vyjít třeba i jen s 6 tisíci korunami na měsíc. Česko má navíc v porovnání s průměrem Evropské unie velmi rychle rostoucí mandatorní výdaje. „Setkáváme se bohužel i s tím, že čím dál více seniorů dnes končí na ubytovnách a na ulici. Ani v případě, kdy pobírají příspěvek na živobytí, nemohou, obzvláště ve městech, finančně vyjít,” uvedla Martina Zikmundová z České asociace streetwork.
Začarovaný kruh
A problém je dostat se z toho ven. „Z nízkého důchodu, který je jejich jediným příjmem, nejsou důchodci schopni splácet narůstající úroky, ani náklady na vymáhání. Na osobní bankrot kvůli přísným podmínkám často nedosahují. Navíc ve chvíli, kdy jim zemře partner, nejenže ztratí jeden příjem, ale ještě se jim sníží nezabavitelné minimum,” vysvětluje Radek Hábl z Agentury pro sociální začleňování a autor Mapy exekucí.
Soudní exekutor a člen prezidia Exekutorské komory ČR Petr Polanský v minulosti pro Náš REGION uvedl, že problém vidí mimo jiné v tom, že když má někdo deset dluhů, vymáhá je deset exekutorů. Podle něj by pomohlo uzákonění místní příslušnosti exekutorů, kdy by byl exekutor určen podle místa bydliště dlužníka, některé exekuce by se tak mohly sloučit. Díky místní příslušnosti se počet exekucí snížil v sousedním Slovensku.
Podle slov vedoucího dluhových programů organizace Člověk v tísni Daniela Hůleho je problém, že žádná řešení, která mají dlužníkům ulevit, se netýkají stávajících exekucí a lidé, kteří se do dluhové pasti dostali, jsou z toho frustrovaní a přestávají věřit systému.
Zdrojem problémů jsou i veřejnoprávní instituce
Náš REGION již v minulosti položil Hůlemu dotaz, opřený o skutečný případ, kdy jsou dlužníkům (kteří se nezřídka do problémů dostanou shodou nešťastných událostí) házeny klacky pod nohy ze strany veřejných institucí, kterým dluží. Ty jim totiž nezřídka neumožní „rozumný“ splátkový kalendář po částkách, které jsou schopni měsíčně splácet (třeba 2000 korun), ale požadují měsíčně částky mnohem vyšší. Dále jim často neodpustí penále. Hůle reagoval, že mnohdy se veřejnoprávní instituce chovají k dlužníkům hůř než soukromí věřitelé. „Veřejnoprávní instituce jsou často zdrojem problémů,“ uvedl.
Mezinárodní den proti chudobě, který přápadá na 17. říjen, má za cíl připomenout a zvýšit podvědomí o státech, které s chudobou bojují, trpí nedostatkem potravy a pitné vody, což má za následek onemocnění i úmrtí. Pomáhat se jim snaží různé charitativní organizace, jsou návrhy na systémová řešení. S problémy se potýkají i evropské státy, jako právě třeba Česká republika.