Až stovky traktorů na silnicích Plzeňského kraje – tak vypadaly protesty zemědělců

21.1.2022
Andrea Jančová

Až několik stovek zemědělských strojů – převážně traktorů a zemědělských strojů – se včera v Plzeňském kraji zapojilo do včerejšího protestu agrárníků. Jen na Rokycansku a jižním Plzeňsku to bylo přes 60 strojů.

Jak potvrdil předseda dozorčí rady Agrární komory v Plzeňském kraji Jiří Tomec – zemědělci vyjeli také na severním Plzeňsku, na Domažlicku, Tachovsku a Klatovsku. V celém kraji se do akce zapojilo až 300 strojů, některé byly opatřené transparenty. Zemědělci nejezdili tak, aby blokovali nebo zdržovali dopravu, chtěli především upozornit na změny v dotační zemědělské politice státu.

„Chceme jenom rovné podmínky pro všechny. Jestliže máme udržet zásobování země našimi domácími potravinami, musíme mít všichni férové rovné podmínky. Zaměřením podpory na malé zemědělce se toho nedosáhne,“ řekl Tomec.

Malý zemědělec, který má třeba deset hektarů, nebude podle něj dodávat potraviny do řetězců. „Tihle malí zemědělci republiku neuživí. Už teď se k nám dováží ze zahraničí spousta nekvalitních potravin, a když nebudou mít všichni stejné podmínky, větší zemědělci skončí a budeme na dovozu potravin závislí úplně,“ míní Tomec. Pokud podle něj nedostanou stejné dotace všichni zemědělci, nebudou konkurenceschopní a s hospodařením jich řada skončí.

Na Domažlicku se do protestu zapojilo asi 80 strojů, podobně tomu bylo na Klatovsku. „Chtěli jsme upozornit na to, že se jedná o nás bez nás. Strategický plán, na kterém předtím dva roky pracovali i zemědělští odborníci, nová vláda během pár dní změnila,“ řekla ředitelka klatovské agrární komory Jiřina Jandová.

Na změně dotačních pravidel pro roky 2023 až 2027 se minulý týden shodli zástupci vládní koalice. Ministerstvo zemědělství původně počítalo s určením maximální výše dotace velkým zemědělským podnikům. Nakonec od toho ustoupilo, zvýšilo ale podíl peněz určených pro menší zemědělce. Rovněž omezilo maximální výši investičních dotací ze 150 na 30 milionů korun.

Zdroj :ČTK


Témata:

Nepřehlédněte