• nezarazene
 • Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • Baba na Troskách dostane nový ochoz, na zámku Frýdlant zpřístupní kastelánské křídlo

  11.4.2024
  Fefík

  Hrad Trosky prochází v letošním roce většími stavebními úpravami. Díky teplému zimnímu počasí byly plánované stavební práce zahájeny už v únoru a ke konci března bylo ukončeno zadláždění podlahy věže Baba.

  Dlažba má za účel nejen zpevnění povrchu, ale zejména odvodnění věže a eliminaci problémů spojených se zasakováním dešťových vod, které vzlínaly do obvodových zdí a zatékaly do skály, kde v souvislosti s promrzáním způsobovaly problémy.

  V pondělí 15. dubna bude zahájena druhá etapa – stavba nového vyhlídkového ochozu ve věži. Původní dřevěný ochoz již dosloužil a bude nahrazen ocelovou konstrukcí, která zaručí delší životnost. Celá akce bude trvat zhruba 5 až 6 týdnů s tím, že nejpozději 1. června se hrad otevře opět v plném režimu.

  Během stavby ochozu bude návštěvníkům nepřístupná jak věž, tak druhé nádvoří, kde bude manipulační prostor pro stavbu. Z Baby tak bude přístupné schodiště do dvou třetin, odkud je krásný rozhled po okolí. Po dobu rekonstrukce bude sníženo vstupné.

  Dvojice hádavých Barušek ze skalního bytu u hradu Kost zaujala i spisovatele Raise

   

  Na hradě a zámku Frýdlant byla po dvou letech dokončena kompletní reinstalace prohlídkových okruhů – hradu, zámku a nyní kastelánského křídla. Mezinárodní den památek (18. 4.) připomenou kasteláni zajímavým programem tento i příští víkend.

  Po loňské reinstalaci zámku vstoupil Frýdlant do letošní sezony s nabídkou prohlídky reinstalovaného hradu, který připomíná muzeum, které zde vybudovali Clam- Gallasové a jako první šlechtický rod u nás v roce 1801 zpřístupnili veřejnosti. Poslední prohlídková trasa, která čekala na obměnu – kastelánské křídlo – se zpřístupní tento víkend (13. – 14. dubna) a návštěvníkům bude jako doplňkový okruh nabízena zatím ve víkendovém režimu.

  „Kastelánské křídlo připomíná Kristiána Kryštofa Clam-Gallase a jeho půvabnou manželku Josefínu. Návštěvníci se ocitnou ve 20. letech 19. století, kdy na Frýdlant oba manželé jezdili z pražského paláce a kastelánské křídlo si uzpůsobili jako byt. K vidění bude 9 nově reinstalovaných místností, které mimo jiné zahrnují ložnice Kristiána Kryštofa, jeho ženy i syna Eduarda. Ten se po tragické smrti svého staršího bratra Viléma stal pokračovatelem rodu. Josefína i Kristián Kryštof byli velcí milovníci umění, zejména pak hudby, divadla a malířství. Finančně podporovali mladé umělce, mezi nimiž byl i chrastavský malíř Josef Führich. Ten jim pak z vděčnosti věnoval jednu ze svých kreseb, kterou návštěvníci uvidí v ložnici hraběte. Na tomtéž místě jsou k vidění i kresby samotného Kristiána Kryštofa,“ uvedla Lucie Bidlasová z Národního památkového ústavu – ÚPS na Sychrově.

  Jičín připravuje projekty na další zvelebení Valdštejnské lodžie

   

  Společenský sál zdobí portréty příslušníků Clam-Gallasů – půvabné Josefíny, jejího muže Kristiána Kryštofa a také jeho rodičů Kristiána Filipa a Karolíny Josefíny, rozené Šporkové, která na Frýdlant věnem přinesla nejznámější frýdlantský obraz, portrét hraběte Šporka od Petra Brandla. Ten se nyní nachází v hradním muzeu na tomtéž místě, kde byl podle historických fotografií i za Clam-Gallasů.

  Nejmladší návštěvníky pak v kastelánském křídle potěší sbírka hraček upomínající na děti i vnoučata tohoto mimořádného manželského páru.

  Na budově renesančního zámku pokračuje restaurování sgrafitové výzdoby, pokračuje se zde s opravou oken a střechy.

  Zdroj: NPÚ – ÚPS na Sychrově  Nepřehlédněte