• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Dvojice hádavých Barušek ze skalního bytu u hradu Kost zaujala i spisovatele Raise

  30.3.2024
  Fefík

  Ještě před sto lety bydleli lidé ve skalách a dodnes je možné tu a tam po kraji vidět nuzné skalní příbytky. Jeden z nejznámějších v Českém ráji se nalézá nedaleko hradu Kost.

  Tomu místu se říká U Barušek. Kdysi v něm žily dvě hašteřivé vdovy, které jsou zachyceny i na historických snímcích.

  To místo vyvolává v lidech nejrůznější představy. Aby ne. Dnes už si člověk nedokáže takový život představit. V Evropě jsou ale místa, kde jsou původní skalní byty využívané jako lákavé turistické ubytování,“ uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

  Objekt patříval panské vrchnosti. V roce 1881 do něj tehdejší majitel Kosti nastěhoval bývalé zaměstnankyně, které už se dál nehodily k práci. Život dvou žen, které se rády nechaly fotografovat, vylíčil Karel Václav Rais v povídce V skále.

  Vdovy dostávaly takzvaný deputát neboli odměnu v naturáliích – brambory a trochu mouky, mohly také sbírat roští a lesní plody na panském a směly přijímat milodary, protože měly povolenou žebrotu.

  Od pátku bude otevřena zřícenina Michalovická putna

   

  Každá měla svůj prostor – kout s postelí, stolkem, dvěma židlemi a almarkou na potraviny. Vařilo se v černé kuchyni, z níž se vytápěla i pec. Nechyběly obytná světnice, síň a malý chlívek. Po roce 1911, kdy obě ženy už zemřely, se do skalního bytu nastěhovala početná domkářská rodina. Definitivně opuštěná zůstala světnička po první světové válce.

  Jak se k obydlí dostat? Zaparkovat u hradu Kost a vydat se zadem k Černému rybníku, Vyšlapaná cestička vede podél vody ke skalnímu bloku, na obydlí U Barušek narazí výletníci asi po 200 metrech. O pár desítek metrů dál jsou pak k vidění i pozůstatky bývalého panského dvora Zájezd. 

  Zdroj: Jan Mikulička, Liberecký kraj  Nepřehlédněte