• Zprávy
 • Stalo se
 • Sport
 • Kultura
 • Ze společnosti
 • Zajímavosti
 • nezarazene
 • Baletky v dešti netančí: počasí zmařilo slavnostní zahájení divadelního festivalu v Brně

  17.5.2024
  Doris Drienová

  Deštivé počasí zhatilo zahajovací ceremoniál festivalu Divadelní svět Brno. Měl se konat v pátek v podvečer na piazzettě Janáčkova divadla, ale organizátoři nechtějí na mokrém povrchu riskovat zdraví tanečníků a tanečnic baletního souboru.

  Choreografii DNA navíc nelze přesunout jinam, uvedli pořadatelé na webu. Festival tak oficiálně začne až v sobotu představením britského souboru Akram Khan Company.

  Patnáctý ročník Divadelního světa potrvá do 28. května. Nabídne více než 70 představení a dalších akcí, včetně zahraničních inscenací z Polska, Německa, Švýcarska či Slovenska.

  „Já i celá dramaturgická rada vnímáme síťování a propojování festivalu s prestižními zahraničními aktéry umělecké mezinárodní scény jako další krok k jeho rozvoji a budoucímu směřování. Chceme tak divákům nabízet ke zhlédnutí projekty, které jsou jinak běžně k vidění na festivalech pouze v západní Evropě nebo třeba v Asii,“ uvedl Martin Glaser, ředitel festivalu a Národního divadla Brno.

  Jednou z festivalových událostí bude projekt Zaměstnanci varšavského Teatr Studia a režiséra Lukasze Twarkowského. Multimediální show věnovanou tématům robotiky, umělé inteligence a budoucnosti lidstva zhlédnou zájemci v pavilonu G2 na brněnském výstavišti 27. a 28. května.

  Slovenské národní divadlo přiveze inscenaci Děti, hluboký rodinný příběh s Emílií Vášáryovou, Kamilou Magálovou a Emilem Horváthem. Další zahraniční inscenací je projekt Krásné zlé věci souboru Ad Infinitum z Velké Británie, neobvyklý pohled na antické mýty ženskou optikou.

  Dramaturgie přehlídky usiluje o různorodost, cílem je nabídnout reprezentativní vzorek toho nejvýraznějšího ze zahraničního divadla a toho nejlepšího z české tvorby. „Stále se snažíme, aby si na festivalu vybrali svá představení jak dospělí, tak děti nejrůznějšího věku,“ uvedla šéfdramaturgyně Barbara Gregorová. Kompletní program je na webu www.divadelnisvet.cz.

  Zdroj: ČTK  Nepřehlédněte